Shefja e diplomacisë bullgare shpjegoi se pse u largua nga samiti i OSBE-së në Shkup

Ministrat e pranishëm në darkën para samitit të OSBE-së në Shkup me shefin e diplomacisë amerikane Blinken/Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Nuk mund të jem në të njëjtën tryezë me njerëz që kanë manifestime antibullgare dhe antievropiane, tha zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme të Bullgarisë Maria Gabriel, transmetojnë mediat bullgare.

Gabriel komentoi pjesëmarrjen e tij në takimin e OSBE-së në Shkup. Ajo vizitoi RS Maqedoninë për disa orë dhe u largua para mbërritjes së ministrit të jashtëm rus Sergej Lavrov.

“Isha në Shkup për të nderuar kryesimin e OSBE-së. “Gjithashtu, ishte një darkë e liderëve evropianë ku secili prej nesh duhej të deklaronte se jemi atje sepse nuk duam të nënshkruajmë vdekjen e OSBE-së”, tha Gabriel.

“Pas kësaj darke, nuk mendoj se prania ime duhet të ishte fizike aty, ndaj u largova”. “Nuk dua të jem i pranishëm me përfaqësuesit e një vendi që na ka shpallur armiq”, tha Gabriel.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës