Shapiq u rizgjodh kryetar i Beogradit

Aleksandar Sapic
Aleksandar Sapic / Foto: Facebook, Aleksandar Sapic

Aleksandar Shapiq, kandidati i koalicionit qeverisës të Partisë Progresive Serbe (SNS) dhe Partisë Socialiste të Serbisë (SPS) në seancën e sotme të Bashkisë së Beogradit, është rizgjedhur kryetar i kryeqytetit të Serbisë. Lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

Pas konstituimit të javës së kaluar të Kuvendit të qytetit të Beogradit, në të cilin kryetar i ri u zgjodh Nikola Nikodijevic nga SPS, ai në seancën e sotme para koalicionit të përbashkët “Aleksandar Vuçiq- propozoi kryetarin e mëparshëm Aleksandar Shapiq për kryetar të ri të Beogradit. Beogradi Nesër”.

Për zgjedhjen e Shapiqit votuan 64 nga 82 këshilltarë. Me sugjerimin e Shapiqit, zëvendës i tij u emërua Vesna Vidoviq.

Savo Manojlovic, lideri i lëvizjes "Kreni-permeni", tha se ky grup këshillues nuk do të marrë pjesë në punën e bashkisë së Beogradit, derisa këshilltarët opozitarë nga koalicioni "Ne zgjedhim Beogradin" nuk e mbështesin zgjedhjen e Shapiqit. .

Sipas rezultateve të zgjedhjeve në Beograd të mbajtura më 2 qershor, lista zgjedhore “Aleksandar Vuçiq-Beograd nesër” ka shumicën prej 64 mandatesh në bashkinë e qytetit, ku përfshihen 110 anëtarë të bordit.

Lista "Savo Manojlovic-Unë jam Beogradi" fitoi 21 vende në bord, koalicioni opozitar "Ne zgjedhim Beogradin" 14 këshilltarë, lista "Ne jemi forca e popullit - doktor Branimir Nestorovic" ka 10 mandate, dhe pakica "rus. Parti” në bashkinë ka një anëtar bordi.

Në zgjedhjet e qershorit për qytetin e Beogradit, partitë më të mëdha opozitare - SSP e Dragan Djilas, DSS e Millosh Jovanoviç, lëvizjet Zemra dhe Së bashku - bojkotuan zgjedhjet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës