Shaqiri: Jemi duke kërkuar mënyra për të shpërblyer nxënësit me arritje të larta

Jeton Shaqiri - Ministër i Arsimit / Foto: "Sloboden Pechat" / Metodi Zdravev

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, në emisionin e mëngjesit “Sloboden Pechat” në TV Slobodna tha se janë duke vazhduar bisedimet me Ministrinë e Ekonomisë dhe po shqyrtohet çdo mundësi që studentët të shpërblehen me sukses të lartë.

- Nuk e di si do të shkojë, por është për t'u përshëndetur sepse për herë të parë me Ministrinë e Ekonomisë do të prezantojmë një mënyrë për të mbështetur ata studentë që janë ekselentë apo për të gjithë studentët, kjo varet nga analiza që ne. do të bëjë. Këto masa duhet të vazhdojnë edhe pas asaj periudhe gjashtëmujore – ka sqaruar Shaqiri.

Në një paraqitje të ftuar në Slobodna Tv, Shaqiri shtoi se në ditët në vijim pritet të kalojë projektligji për aplikimin për pakon e nëntë të masave kundër krizës.

Mund të them se ne si Ministri kemi bërë një propozim se si duhet të duket procesi i aplikimit, sepse ka të bëjë me një numër të madh shkollash fillore dhe të mesme, mjedise të ndryshme dhe propozimi ynë është që në këtë proces aplikimi, veçanërisht. Në shkollat ​​fillore ku fëmijët janë shumë të vegjël, fillimisht duhet të kalohet përmes prindërve dhe shkollës dhe më pas ato të dhëna duhet të dorëzohen në MAS dhe ne do t'i dorëzojmë me komision në IRS, sqaroi ministrja.

Sipas Shaqirit, për pakon e masave kundër krizës pritet të aplikojnë rreth 150.000 mijë nxënës të shkollave fillore dhe të mesme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës