Shahistët e "Alkaloid" të pestë në botë, medalje argjendi për Nedevin në tabelën e dytë

foto: Arkivi i SK Alkaloid

SK Alkaloid zuri vendin e pestë në Kampionati Botëror i shahut ekipor për të moshuarit në kategorinë e lojtarëve mbi 50 vjeç, duke fituar përzgjedhjen e tretë të Anglia në raundin e nëntë dhe të fundit me rezultat të fuqishëm 3,5:0,5.

Në kampionat morën pjesë 22 skuadra, ku më shumë se gjysma ishin përfaqësues të vendeve të caktuara. Kjo i jep peshë të veçantë klasifikimit, por po të shtosh se zgjidhet duke luajtur një barazim me dy skuadrat më të forta (SHBA dhe Anglia që në fund fituan përkatësisht vendin e parë dhe të dytë), kënaqësia është edhe më e madhe. Kjo renditje është, para së gjithash, rezultat i përpjekjeve të jashtëzakonshme dhe luftës ekipore të të gjithë anëtarëve të ekipit: mjeshtrit e madh Kiril Georgiev, Trajko Nedev, Vlatko Bogdanovski, Zvonko Stanojoski, Rolando Kutirov dhe kapiteni Dragoljub Jaqimovic.

foto: Arkivi i SK Alkaloid

VM Kiril Georgiev në tabelën e parë shkëlqeu në lojën ku kundërshtari luajti një mbrojtje sllave dhe që nga lëvizja e parë deri në fund i çoi pa të meta bardhezinjtë drejt fitores. VM Trajko Nedev me copat e zeza luajti mbrojtjen e mprehtë siciliane dhe bëri një përpjekje të madhe për të marrë kontrollin e lojës, pas së cilës doli në pozicion fitues. Në prag të fitores ishte edhe VM Vlatko Bogdanovski, i cili kishte një avantazh të madh në lojë duke luajtur caro-kan hapje, por realizimi ishte problem, kështu që vetëm ky duel përfundoi me ndarje të pikës. Në tabelën e katërt VM Zvonko Stanojoski ai u ndesh me një kundërshtar që nuk tregoi se ishte në lartësinë e tij dhe vetë fakti që arriti ta mat dhe të prijë me 3:0 tregon se lojtari ynë ishte në lartësinë e detyrës.

foto: Arkivi i SK Alkaloid

- Besoj se konfirmuam reputacionin tonë dhe nuk u konsideruam si një nga favoritët për një renditje të lartë. Kemi pasur rezultate të mira – pesë fitore, dy barazime dhe dy humbje minimale. Jemi të kënaqur me lojën e mirë dhe përkushtimin e të gjithë lojtarëve, ata luajtën për çdo pikë, por, thjesht, i mungoi pak fati sportiv për diçka më shumë. Vërtet treguam një klas të lartë dhe nuk dështuam në mesin e përzgjedhjeve të forta botërore. Ne donim një medalje ekipore, por shpresoj se do ta fitojmë në ndonjë paraqitje tjetër. Më duhet të them se vendi i pestë në botë për një klub shahu është një rezultat i respektueshëm, aq më tepër që pas nesh janë përzgjedhje të vendeve si Kanadaja, Polonia dhe Sllovakia. Sinqerisht, mendoj se në të ardhmen do të kemi përsëri shansin të luajmë për një renditje të lartë dhe të sjellim një trofe që do të gëzojë shahudashësit në vend, por edhe vetë vendin dhe shoqërinë që qëndron pas nesh dhe jep. na përkrahjen e nevojshme - tha kapiteni i SK Alkaloid, VM Dragan Jaqimovic.

Në fund u ndanë edhe medalje për lojtarët më të suksesshëm sipas bordeve, me ç'rast VM Trajko Nedev fitoi medaljen e argjendtë në tabelën e dytë, pas Kaidanov nga SHBA, dhe përpara Godena nga Italia. VM Kiril Georgiev dhe VM Zvonko Stanojovski ishin të katërt në garë në dërrasën e parë dhe të katërt, gjegjësisht u mungonin pak për të arritur në bronz.

foto: Arkivi i SK Alkaloid

- Jam i kënaqur me lojën dhe mendoj se treguam cilësi. Të rinjve u dërguam mesazh se në Maqedoni mund të luani shah me sukses, se me punë dhe dëshirë mund të arrini shumë. Do të doja që kjo të ishte një nxitje që ata të vazhdojnë të studiojnë shah dhe të arrijnë qëllimet e tyre të dëshiruara. Ne si ekip u përpoqëm të arrinim një medalje dhe sukseset individuale nuk ishin në fokusin tonë, por, megjithatë, jam i kënaqur që shoh se edhe kundërshtarët me të cilët kam luajtur kanë fituar medalje (Elvest, Godina, Peterson), që do të thotë se edhe ata. ishin në formë të mirë, kështu që kjo medalje më sjell kënaqësi që nuk është fituar rastësisht - tha VM Trajko Nedev.

Nga ekipet e tjera maqedonase, veteranët që luajtën në kategorinë e lojtarëve mbi 65 vjeç arritën rezultat të mirë dhe në fund u barazuan në vendin e 11-të deri në të 13-tin (sipas tie-break-it, i dymbëdhjeti), edhe pse sipas fillimit. vlerësimi ata ishin në vendin e 18-të.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës