Fluturimet sezonale të linjës ajrore polake "LOT" nga Varshava në Ohër nga vera e ardhshme

Gjatë sezonit të kaluar veror në aeroportin “St. Apostol Pavle” kishte dy fluturime në javë nga Polonia, me dy linjat ajrore Katovicë – Ohër dhe Varshavë – Ohër, të cilat premtonin rritje të turistëve polakë dhe natë qëndrimi në vend.

Linja ajrore kombëtare polake LOT do të krijojë një linjë sezonale në linjën Varshavë-Ohër verën e ardhshme. Nga data 24 qershor deri më 23 shtator çdo të hënë do të ketë fluturim nga aeroporti “Radom” drejt aeroportit “Sveti Apostol Pavle”.

Aeroporti Radom ndodhet 110 kilometra nga qendra e Varshavës. Është ish-aeroporti ushtarak, i cili në vitin 2015 u shndërrua për aviacion civil dhe shërbim fluturimesh tregtare.

Biletat për linjën e re ajrore janë në dispozicion për rezervim përmes faqes së internetit të linjës ajrore. Kujtojmë se ky sezon veror u hap me mbërritjen e avionit të linjës ajrore polake LOT, i cili u ul nga Katovice në fillim të qershorit në aeroportin “St. Apostulli Pal” në Ohër. Kjo paralajmëroi sezonin e charterëve, me të cilët turistët polakë qëndruan pranë liqenit të Ohrit.

Gjatë sezonit të kaluar veror në aeroportin “St. Apostol Pavle” kishte dy fluturime në javë nga Polonia, me dy linjat ajrore Katovicë-Ohër dhe Varshavë-Ohër, të cilat premtonin rritje të turistëve polakë dhe natë qëndrimi në vend.

Në vitin 2022 u regjistrua një rritje prej 17 për qind e turistëve dhe 18 për qind e fjetjeve të realizuara nga turistë nga Polonia. Një rritje prej 28 për qind e turistëve polakë u vu re gjithashtu në tremujorin e parë të këtij viti, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË