Gadishulli i Koresë së Veriut "është në prag të luftës bërthamore"

Raketa e Koresë së Veriut/ Foto EPA-EFE/KCNA

Koreja e Veriut akuzoi sot Shtetet e Bashkuara se e kanë bërë vitin 2023 jashtëzakonisht të rrezikshëm dhe se veprimet e vendit janë një përpjekje për të provokuar një luftë bërthamore.

Ambasadori i Koresë së Veriut në OKB, Kim Song, tha se veprimet e Perëndimit mund të shkaktojnë një luftë bërthamore dhe dënoi liderët e SHBA-së dhe Koresë së Jugut për "vërejtjet histerike rreth konfliktit", të cilat ai tha se po rrisin tensionet në rajon.

Ai shtoi se Uashingtoni po përpiqet të krijojë një "version aziatik të NATO-s".

Ambasadori tha se Koreja e Veriut nuk ka zgjidhje tjetër veçse të ndërtojë metodat e saj të mbrojtjes.

Koreja e Veriut njoftoi muajin e kaluar se kishte praktikuar pushtimin e territorit të Koresë së Jugut në rast lufte. Vërejtjet erdhën pasi ushtria e Koresë së Veriut tha se kishte lëshuar dy raketa balistike taktike nga Pheniani për të praktikuar sulme në qendrat kryesore të komandës dhe fushat ajrore operacionale në Korenë e Jugut.

Gjatë fjalimit të tij në OKB javën e kaluar, presidenti i Koresë së Jugut Jun Suk Yul paralajmëroi liderët botërorë për takimin e fundit dhe bashkëpunimin e mundshëm midis Koresë së Veriut dhe Rusisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës