Koreja e Veriut ka shpallur fundin e pandemisë, por udhëheqësi Kim po dridhet nga ethet

Koronavirusi në Korenë e Veriut
Koronavirusi në Korenë e Veriut / Foto EPA-EFE / KCNA

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka shpallur fitoren në luftën kundër koronavirusit tre muaj pasi u njoftua rasti i parë i një personi të infektuar.

Një raport nga agjencia shtetërore KCNA tha se Kim kishte urdhëruar heqjen e masave emergjente të vendosura për të luftuar epideminë.

Javën e kaluar, zyrtarët e Koresë së Veriut njoftuan se të gjithë pacientët me simptoma të asaj ethe virale ishin shëruar, duke shënuar fundin e valës së parë të pandemisë së koronavirusit që shpërtheu në mes të majit.

Kim u citua të thoshte se fushata kundër virusit ka përfunduar, por se Koreja e Veriut duhet të mbetet vigjilente dhe të monitorojë në mënyrë efektive zonat kufitare.

Ndërkohë, motra e Kim, Kim Yo-chan, tha në të njëjtin takim se vetë udhëheqësi i Koresë së Veriut kishte simptoma të etheve, duke shtuar se shpërthimi u shkaktua nga fletëpalosjet propagandistike kundër Koresë së Veriut të shpërndara nga Koreja e Jugut, duke paralajmëruar se si përgjigje " do të ndërmerren veprime hakmarrëse vdekjeprurëse”.

"Edhe i sëmurë rëndë me temperaturë të lartë, ai nuk mund të shtrihej për asnjë minutë, ndërsa vazhdoi të mendonte për njerëzit për të cilët duhej të kujdesej deri në fund në luftën kundër epidemisë," tha ajo duke lavdëruar vëllain e saj për të. përpjekjet.

Vendi nuk ka raportuar asnjë sëmundje apo rast të dyshuar në lidhje me shpërthimin për gati dy javë. Nuk është e qartë se sa infeksione Covid-19 ka regjistruar gjithsej vendi.

Kombi i izoluar ndërkombëtarisht konfirmoi zyrtarisht infeksionet me koronavirus në mes të majit dhe po përballet me një emergjencë epidemie. Që atëherë flitet për “raste me temperaturë”. Sipas shifrave të vetë vendit, pothuajse 4,8 milionë raste të tilla janë regjistruar që nga fundi i prillit. Ka pasur 74 viktima, njoftoi DPA.

Video e ditës