Seuli ka akuzuar Phenianin se ka dërguar mijëra kontejnerë municionesh në Moskë

Foto: EPA-EFE / KCNA

Që nga korriku i kaluar, Koreja e Veriut ka dërguar rreth 6.700 kontejnerë me miliona municione në Rusi për të mbështetur luftën kundër Ukrainës, si pjesë e marrëveshjes së shkëmbimit të armëve, njoftuan sot mediat koreano-jugore, duke cituar ministrin e mbrojtjes.

Në konferencën e djeshme për mediat lokale, ministri i Mbrojtjes së Koresë së Jugut, Shin Won-sik tha se kontejnerët mund të përmbajnë më shumë se tre milionë predha artilerie 152 mm ose 500.000 predha 122 mm.

- Është gjithashtu e mundur që është një kombinim dhe mund të konstatohet se janë dërguar të paktën disa milionë granata, tha ministri Shin, transmeton agjencia Yonhap.

Qindra fabrika të municioneve të Koresë së Veriut funksionojnë me rreth 30 për qind të kapacitetit të tyre për shkak të mungesës së lëndëve të para dhe energjisë elektrike, dhe ato që prodhojnë predha artilerie për Rusinë po operojnë me "vull të plotë", shtoi ai, pa përmendur burimin e informacionit. .

Seuli dhe Uashingtoni kanë akuzuar Phenianin dhe Moskën për trafik armësh dhe kanë dënuar Korenë e Veriut për furnizimin e Rusisë me armë për përdorim kundër Ukrainës.

Si Rusia ashtu edhe Koreja e Veriut e kanë mohuar këtë, megjithëse kanë premtuar të forcojnë bashkëpunimin ushtarak.

Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi të premten se Koreja e Veriut ka dërguar më shumë se 10.000 kontejnerë municioni ose pajisje të ngjashme në Rusi që nga shtatori.

Në këmbim, Koreja e Veriut mori rreth 9.000 kontejnerë, përmbajtja e të cilave është kryesisht ushqim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës