Infermierja që nxori citostatikë nga Onkologjia mori 2 vite burg

Onkologji / Foto: / "Shtypi i Lirë" / Slobodan Gjuriq

Infermierja nga Klinika Onkologjike Amela Osmanovic është dënuar me burgim prej dy vitesh, për shkak se ka marrë ampula, përfshirë citostatikë të destinuar për pacientët me kancer, nga Klinika në tri raste, në tri ditë të ndryshme, me qëllim të përfitimit të pasurisë materiale.

Aktgjykimi, të cilin “Sloboden Pechat” e ka parë, është i formës së prerë. Prokuroria kërkoi dënim më të lartë me burg, por Apeli nuk e respektoi një kërkesë të tillë.

Rasti që është zhvilluar ndaj infermieres 29-vjeçare është i ndarë dhe nuk lidhet me hetimin e madh për keqpërdorimin e terapisë biologjike në Klinikë, ku Prokuroria Publike dyshon 5 persona, mes të cilëve katër mjekë.

Përkundër faktit se Osmanovic është dënuar me 2 vjet burg, ajo është larguar nga vendi si pasagjere në një veturë në pronësi të një burri në pikën kufitare të Tabanovcës edhe para fillimit të gjykimeve, kështu që është gjykuar në mungesë, ajo nuk është në dispozicion për organeve të rendit dhe ai nuk ka filluar të vuajë dënimin me burg.

Për të nuk kishte asnjë masë sigurie, si konfiskimi i pasaportës për shkak të rrezikut të arratisjes, përpara se të fillonte procesi gjyqësor.

Vepra për të cilën u dënua infermierja e re është përvetësimi. Sipas aktgjykimit, me datë 22, në ora 2023:11, ajo ka marrë ampula nga Klinika e Onkologjisë në Shkup derisa ishte duke i kryer detyrat e rregullta të punës në dhomën e përgatitjes së terapisë. Ajo i ka fshehur ampulat në vete dhe në një rast të përshtatshëm i ka nxjerrë jashtë Klinikës për t'ia dorëzuar një personi tjetër pa autorizim.

Pesë ditë më vonë, më 27 shkurt në orën 8:43, ndërsa kryente detyrat e saj në dhomën e përgatitjes së citostatikëve, ajo mori barna të reja – 5 ampula Docetaxel 80 miligramë, 5 ampula Epirubicin 50 miligramë dhe më pas i fshehu në vete. dhe i ka nxjerrë nga vendi i punës për t'ia dorëzuar personit tjetër pa autorizim.

Të nesërmen, më 28 shkurt 2023, në orën 9:28 të mëngjesit, ajo mori dy shishe më të mëdha me ampula "Calcium Folinate" nga 500 miligramë secila, dy shishe më të mëdha ampula "Pacitaxel" nga 300 miligramë secila dhe 8 shishe më të vogla. Docetaxel" ampula prej 80 miligramësh secila. Vlera totale e drogës atë ditë ishte rreth 200 euro dhe kjo ishte edhe hera e fundit që motra nxirrte drogë, pasi policët i gjetën në makinën e saj të parkuar para spitalit.

Nga aktgjykimi, në të cilin redaktorët e “Sloboden Pechat” kanë pasur pasqyrë, del se disa nga ampulat janë kthyer në Klinikën e Onkologjisë pasi janë konfiskuar nga policët të cilët i kanë gjetur në veturën e Osmanoviqit të parkuar para Klinikës.

Klinika e onkologjisë nuk i ka kërkuar dëmshpërblim, pikërisht për këtë fakt – ampulat janë kthyer dhe janë në gjendje të mirë.

Më datë 28, personat përgjegjës të Repartit të Terapisë Citostatike (spitali ditor) të Klinikës së Radioterapisë dhe Onkologjisë kanë vërejtur se në dhomën e punës mungonin barnat. Klinika është kontrolluar menjëherë dhe është zhvilluar bisedë me punonjësit e Klinikës, përfshirë infermieren Amela Osmanoviq dhe është bërë kontrolli i kuletës, dollapit dhe veturës së saj, ku janë gjetur 2023 ampula me tri lloje të ndryshme të barnave. të cilat janë konfiskuar dhe dërguar në stacionin policor Qendër.

Njëkohësisht nga Klinika janë marrë edhe pamjet nga kamerat e sigurisë, të cilat tregojnë se ajo e ka kryer krimin. Pas ngjarjes së datës 28 shkurt 2023, në Klinikën e Onkologjisë është kryer një inventar i jashtëzakonshëm, gjatë të cilit është konstatuar se mungonte një sasi e madhe barnash, ndaj përgjegjësit filluan të shikojnë kamerat e sigurisë për ditët e mëparshme. gjithashtu. Pas kontrolleve shtesë dhe shqyrtimit të kamerave të sigurisë, u konstatua se i akuzuari ka marrë drogë në datat 22 dhe 27 shkurt.

Gjatë kontrollit të veturës së Osmanovicit, nën sediljen e pasagjerit është gjetur një qese e verdhë me ampula të marra.

Ndaj Osmanovicit u hap procedura disiplinore në vitin 2020 për një dërgesë tjetër të drogës. Është një rast i veçantë për të cilin tashmë ka një aktgjykim të shkallës së parë, por vendimi nuk është i formës së prerë, kështu që dënimi me burg mbetet për momentin 2 vjet.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës