Tubimi serb kundër rezolutës për Srebrenicën në OKB

Dodik në një miting në Banja Luka/ Foto: Miomir Jakovljevic / AFP / Profimedia

Kuvendi i Republikës Srpska miratoi raportin e Komisionit të Pavarur Ndërkombëtar për Srebrenicën, i cili mohon gjenocidin. Në një tubim gjithë-serb në Banja Luka, rezoluta e shpallur e OKB-së u refuzua.

Nga Vladimir Putin te Ratko Mlladiç, nga stema e flamurit të Republika Srpska (RS) te shqiponja dykrenore me katër sy, ishte ikonografia e tubimit në mbështetje të rezistencës ndaj rezolutës për Srebrenicën në OKB, e cila mblodhi rreth 15 mijë qytetarë nga e gjithë Bosnja dhe Hercegovina. Nga Serbia, siç thonë ata, kanë mbërritur edhe dhjetëra autobusë për të shprehur mbështetjen për Serbinë dhe Republikën Srpska.

“Ne erdhëm të mbështesim Serbinë, Republikën Srpska dhe mbarë popullin serb”, thotë Sasha nga Shabaci, nga ku, përveç Beogradit, kanë ardhur shumica e qytetarëve.

Tubimi është një përgjigje ndaj rezolutës për Srebrenicën, e cila duhet të miratohet në OKB në fillim të majit, dhe presidenti i RS nuk i ka thyer fjalët kur ka paraqitur skenarë se çfarë do të ndodhte nëse kjo do të ndodhte.

Dodik: Alibi për Gjermaninë

“Kjo botë e neveritshme perëndimore po e shtyn Srebrenicën në territorin politik. Ai po shtyn në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së me qëllimin që të kualifikojë serbët si të vetmit popull në histori që e kanë bërë një gjë të tillë dhe për këtë arsye Gjermania është këtu, për të fshirë të gjitha krimet e Gjermanisë në të kaluarën dhe ata që synojnë. për t’i bërë në të ardhmen”, tha Milorad Dodik, duke bërë të ditur se çfarë do të ndodhë në ditën e birësimit.

“Nëse e kalojnë këtë, në ditën kur do të merren vendimet në Nju Jork, qeveria dhe udhëheqja jonë do ta kalojnë tërë ditën në Srebrenicë. Le t'u tregojmë atyre se Srebrenica i përket Republika Srpska. Sillni këtë - e shpërndave Bosnjën dhe Hercegovinën”, tha Dodik, i cili u tha qytetarëve të mbledhur se Republika Srpska një ditë do të jetë pjesë e Serbisë.

Mediat e afërta me qeverinë njoftuan se në tubim ishin rreth 50.000 njerëz, i cili u mbrojt fuqishëm nga njeriu i parë i saj, Nenad Stevandic, në seancën e Asamblesë Kombëtare menjëherë pas tubimit.

Ata 50 mijë të tutë më duken si kur një person ka luajtur tenis për herë të parë dhe pas datës 15/15, 15/13 tha oh mijë”, tha Igor Crnadak nga PPD opozitare.

“Nuk do të ofendoni as 50 mijë njerëz, sepse kam penguar 50 mijë njerëz që t'ju ofendojnë”, tha Stevandiq, i cili më herët e kishte ndërprerë deputetin Nebojsha Vukanoviq, i cili gjithashtu u tall me shifrën prej 50 mijë qytetarëve të mbledhur. Atij nuk i ka pëlqyer pjesëmarrja e përfaqësuesve të autoriteteve serbe në tubim.

"Po sikur NATO të hyjë në NSRS"

“Jemi bredhur, nuk kemi strategji, nuk kemi plan. Disa komunitete lokale drejtohen më seriozisht se Republika Srpska. Mos lejoni që Alexander Vulin të na thotë se ne nuk mund të punojmë së bashku dhe se RS duhet të shpërbëhet. E pyes këshilltarin dhe senatorin Vulin, po sikur të bëjmë një lëvizje dhe NATO të hyjë në asamble dhe të bllokojë të gjitha këto. Çfarë duhet të bëjmë? A duhet të ikim në Beograd? Nuk do të ik”, tha Vukanoviç, i cili më parë deklaroi se tubimi është vetëm në shërbim të autoriteteve të RS.

Vulin nuk foli në tubim, por ishte i pranishëm si anëtar i delegacionit nga Serbia. Ndryshe nga ai, kryetarja e Kuvendit të Serbisë dhe deri vonë kryeministrja, Ana Brnabiq, deklaroi se rezoluta është e drejtuar kundër popullit serb dhe se të gjithë ata që pretendojnë të kundërtën nuk kanë qëllime të mira.

“Ata që sponsorizojnë këtë rezolutë në Kombet e Bashkuara nuk kërkojnë asnjë pendim apo nuk tregojnë nderim për krimet e luftës të kryera. Ata kërkojnë skualifikimin më të rëndë, moral dhe ligjor, për mbarë popullin serb. Ne po luftojmë kundër saj. Ne po luftojmë kundër gënjeshtrave tinzare dhe shumë transparente se kjo rezolutë nuk është e drejtuar kundër askujt. Sepse është e drejtuar kundër popullit serb”, tha Ana Brnabiq, duke thënë se është një luftë për paqen në Ballkan.

Tubimi, i cili u mbajt paralelisht me seancën e Asamblesë Kombëtare të RS, e cila miratoi raportin e qeverisë së Komisionit të Pavarur për vuajtjet e të gjithë popujve në rajonin e Srebrenicës nga viti 1992 deri në vitin 1995, provokoi reagime të dhunshme midis politikanëve dhe shoqatave boshnjake. mblidhni viktimat. Sidomos në pjesën që i referohet raportit të miratuar, duke qenë se në një nga konkluzionet cilësimi “gjenocid” ishte hedhur poshtë si i papranueshëm.

Atëherë dhe tani

Kada Hotic, nënkryetar i lëvizjes "Nënat e enklavave të Srebrenicës dhe Žepës", kujton se Dodik dikur tha se ishte kryer gjenocid, por sot ai e mohon atë.

“Këto ditë Republika Srpska dhe Serbia po bëjnë një betejë të fortë për të parandaluar miratimin e rezolutës për Srebrenicën. Rezoluta do të ishte vetëm një konfirmim dhe vulë e së vërtetës që do të sillte bota. Dodik nuk ka çfarë të bëjë më. Është paturpësi, natyrë e pakultivuar, pa asnjë kulturë. Dhe njerëzit e tij duhet ta dënojnë atë”, tha Hotic për H1.

“E di shumë mirë se çfarë ka ndodhur. Ka pasur gjenocid në Srebrenicë. Kjo u vendos nga gjykata në Hagë dhe është një fakt juridik i padiskutueshëm," tha kryeministri i RS Milorad Dodik në 2007, dy vjet pas raportit të Srebrenicës, i cili u anulua në 2018. Aty thuhej, ndër të tjera, se rreth tetë mijë muslimanë boshnjakë u vranë në Srebrenicë në vitin 1995.

Bashkësia Islame në Bosnjë dhe Hercegovinë dënoi miratimin e konkluzioneve të Asamblesë Kombëtare të Republikës Srpska, "të cilat mohojnë gjenocidin në Srebrenicë, zvogëlojnë numrin e viktimave dhe falsifikojnë të vërtetën".

Miratimi i të ashtuquajturit raport, nga i cili ndërkohë janë distancuar disa nga autorët e nënshkruar, nuk i shërben nderit të përfaqësuesve politikë të popullit serb”, thuhet në IZ të BeH, duke paralajmëruar se është pikërisht për shkak të veprimeve të tilla që miratimi i rezolutës në OKB.

Krizë pas krize

"Dodik drejton RS në izolim," thotë kreu i SDA Bakir Izetbegovic, një ish-partner koalicioni i Milorad Dodik.

“Po na çojnë në baltë të gjallë. Populli dëshiron të gënjehet, se nuk ka pasur gjenocid, por nuk ka shërim nga gënjeshtra”, thotë Izetbegoviq.

Autoritetet e RS tani duhet të presin vetëm miratimin e shpallur të rezolutës në Kombet e Bashkuara, e cila duhet të bëhet më 2 maj. Deri atëherë, është e sigurtë se do të ketë mjaft hapësirë ​​për nxitjen e mëtejshme të tensioneve politike dhe trazira të reja politike mund të shkaktohen nga pakoja e ligjeve që Kuvendi miratoi mbrëmë, ndër të cilat është edhe ligji zgjedhor i subjekteve. Ligji u miratua pavarësisht paralajmërimeve nga OHR, Ambasada Amerikane dhe Bashkimi Evropian dhe në të njëjtën kohë afati për miratimin e amendamenteve në ligjin shtetëror, i cili do të jetë i vështirë për t'u futur në rend dite duke pasur parasysh marrëdhëniet e tensionuara politike në BeH. , skadon.

Burimi: Deutsche Welle/ Autori: Dragan Maksimovic

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës