Një punonjës policie është plagosur rëndë dhe mbi 400 të arrestuar pas incidenteve në ndeshjen e volejbollit në Athinë

Një polic është lënduar rëndë gjatë incidenteve që kanë ndodhur mbrëmë në një lagje të Athinës para një sallë sportive gjatë ndeshjes së volejbollit Panathinaikos-Olympiakos dhe janë arrestuar më shumë se 400 persona, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Athina.

Polici i plagosur ndodhet në gjendje kritike për jetën. Gjatë incidenteve ai është goditur me mjet piroteknik në pjesën e sipërme të këmbës, e cila ka marrë flakë dhe më pas është shtruar në spital me gjakderdhje të pakontrolluar.

Sipas spitalit, polici 31-vjeçar ka pësuar infarkt gjatë natës, mjekët kanë arritur ta rikthejnë në jetë dhe gjendja e tij është stabilizuar, por jeta e tij është ende në rrezik.

Menjëherë pas incidenteve, ndeshja u ndërpre, policia mbylli sallën dhe ndaloi daljen për tifozët, me përjashtim të grave dhe fëmijëve, si dhe u ndaluan 424 persona.

Policia greke njoftoi mëngjesin e sotëm se “gjatë ndeshjes huliganët kanë dalë nga salla dhe kanë lëvizur kërcënues drejt policëve, duke hedhur sende, gurë, si dhe mjete piroteknike drejtuar drejtpërsëdrejti policëve, njëri prej të cilëve ka mbetur i plagosur rëndë”.

Pas ngjarjes huliganët janë kthyer në tribuna, nga ku është ndaluar grupi i madh prej mbi 400 personash, të cilët janë ndaluar në Drejtorinë për Migracionin dhe bëhet kontrolli i plotë i të dhënave personale, marrja e deklarimeve etj.

“Procedura e sipërpërmendur është nën mbikëqyrjen e Prokurorisë, do të përfundojë në periudhën e ardhshme dhe po monitorohet, pasi ka të dhëna të forta se mes të arrestuarve janë edhe autorë të sulmit”, tha policia greke.

Ata shtuan se në stadium janë gjetur edhe rroba të konfiskuara, mbetje të mjeteve ndezëse të improvizuara, një thikë të palosshme, mbetje të rrobave të djegura, fishekzjarre dhe materiale piroteknike.

Mediat greke raportojnë se incidentet kanë ndodhur mes tifozëve të Olimpiakosit dhe policisë dhe tifozët kanë sulmuar policinë me bomba molotovi dhe sende të ndryshme, si dhe me mjete piroteknike.

Ministri i Mbrojtjes së Qytetarëve, Janis Ikonomou gjatë natës ka vizituar spitalin ku ndodhet polici i cili është shprehur se sulmi vrasës i huliganëve nuk do të mbetet pa u ndëshkuar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës