Një seri kërcënimesh me bombë në shkollat ​​në Bullgari: Do t'ju gjunjëzojmë, vdekje të shtetit dhe të gjithë shoqërisë

Tekstet e mesazheve kërcënuese dërguar shkollave bullgare/Foto: BTV/Facebook

Më shumë se 100 shkolla nga Bullgaria janë evakuuar mëngjesin e sotëm pas njoftimeve për mjete shpërthyese të vendosura mbërritën në orën 9:50 të mëngjesit me orën lokale, pas valës së djeshme të raportimeve të rreme kur mbi XNUMX shkolla pezulluan mësimin dhe nxënësit u evakuuan urgjentisht.

"E gjithë raca njerëzore do të shkatërrohet." Ne do t'ju gjunjëzojmë, në të gjitha shkollat ​​e Sofjes ka mjete shpërthyese të improvizuara dhe së shpejti të gjithë do të hidheni në erë. Vdekje shtetit dhe gjithë shoqërisë”, është teksti kërcënues i dërguar përmes gmail, me nënshkrimin “telegram: @flum23”, i cili ka mbërritur mëngjesin e sotëm në shkollat ​​e Sofjes, por edhe në Sliven.

Dje, një mesazh identik kërcënues u dërgua në disa shkolla fillore dhe të mesme në Sofje, si dhe në Burgas dhe Varna.

Ekspertët bullgarë të sigurisë kibernetike theksuan për televizionet lokale se kërcënimi me shumë gjasa është global dhe nuk vjen nga Bullgaria.

Email-i u formulua përmes Google Translate dhe u dërgua te shumë marrës, jo vetëm në Bullgari, por edhe në një numër adresash të tjera shkollash, me gjasë të marra nga bazat e të dhënave të hakuara gjatë viteve në Maqedoni, Greqi dhe ndoshta dhe në vende të tjera evropiane. “Duke analizuar situatën, duket se jam më i prirur të besoj se kërcënimi nuk është real, por duhet të bëhen ekspertë të sigurisë kombëtare dhe kërcënime me bomba”, tha eksperti i sigurisë kibernetike Ljubomir Tulev.

Sipas Asen Alexandrov, drejtor i OU "Elisaveta Bagriana", në e-mailet kërcënuese të djeshme, ndër të tjera, shkruhej:Raca njerëzore duhet të shkatërrohet, TNT është vendosur në të gjitha shkollat, së shpejti do të shpërthejnë dhe dërguesi është Egor Sinjanski.

Në emailet me këtë emër thuhet se ai është përfaqësues i organizatës “Free Misanthropic Legion of Unibombers”, qëllimi i së cilës është “shkatërrimi i njerëzimit” dhe shpërndarja e shkollave dhe kolegjeve.

Emri i organizatës “Free Misanthropic Unabombers Legion” është huazuar nga historia e terroristit amerikan, përndryshe matematikanit gjenial Theodore Kaczynski, i cili u dënua me burgim të përjetshëm pasi vrau tre dhe plagosi 23 civilë. Ted Kaczynski njihet me pseudonimin "Unabomber", një akronim për bombardues të universitetit dhe linjës ajrore, dhe kërkimi për të zgjati pothuajse dy dekada, dhe ai dërgoi qindra letra bomba midis viteve 1978 dhe 1995, nga të cilat 3 persona vdiqën dhe 23 u plagosën. . Emri i tij është përditësuar së fundmi përmes serialit televiziv Netflix që tregon se si FBI e gjurmon këtë terrorist.

“Sinjalet janë absolutisht identike, shumëzohen dhe dërgohen tek sa më shumë marrës. Burimet dhe qasjet e sulmit janë të njëjta. Shërbimet partnere në Evropë dhe SHBA janë alarmuar dhe po punojnë për të përcaktuar burimin. Kërcënimet vijnë nga një email i regjistruar në rrjetin Google. Vetëm shërbimet amerikane mund të përcaktojnë burimin, sepse Google është përgjegjësia e tyre. Një numër vendesh evropiane po përballen aktualisht me të njëjtën gjë. Versioni kryesor është se këto janë sulme hibride të lidhura me Rusinë”, tha Akting Ministri i Punëve të Brendshme të Bullgarisë Ivan Demerxhiev.

Ai shtoi se ajo që po ndodh në Bullgari aktualisht po ndodh me shumë vende evropiane.

“Burimet e sulmit janë të njëjta dhe veprimet e burimit origjinal zbulojnë përdorimin e të njëjtit model. I lajmëruam shërbimet partnere në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britaninë e Madhe, ku u konstatua se janë regjistruar e-mailet dhe telefonat nga kanë ardhur kërcënimet”, tha Demerjiev.

“Për mendimin tim, sulme të tilla në kuadër të luftës dhe përkeqësimit të situatës ndërkombëtare do të bëhen të zakonshme dhe do të drejtohen në institucione të ndryshme. Unë pres edhe në spitale ku ka pacientë të shtruar”, tha eksperti bullgar i sigurisë, Yavor Kolev, i cili komentoi se emailet e dërguara në shkolla janë shkruar në bullgarisht me ndihmën e Google Translate dhe se dërguesi ka shumë të ngjarë të jetë një grup nga rusët. Federata që mbështet veprimet ushtarake në Ukrainë. Një nga qëllimet e grupeve të tilla është të festojnë veten duke përdorur tekste të tilla agresive, shtoi Kolev për BTV.

Bullgaria dhe më parë, pothuajse në të njëjtën kohë kur edhe Maqedonia ishte shënjestër e vazhdueshme e sulmeve hibride, por në shënjestër ishin kryesisht aeroporti i Sofjes, gjykatat dhe institucionet e tjera, por jo shkollat.

“Udhëzimi i fundit i një natyre të ngjashme që kanë marrë shkollat ​​ka qenë në fillim të vitit 2000. Që atëherë e deri më tani nuk ka asnjë dispozitë apo ligj që do të rregullonte saktë dhe qartë se çfarë duhet bërë në një situatë të tillë”, komentoi drejtori i shkollës “Akad. Mihail Arnaudov” Dijan Stamatov, por përgjegjësit në shkolla ende kanë respektuar protokollet ekzistuese dhe nxënësit i kanë evakuuar jashtë objekteve shkollore dhe kanë thirrur prindërit që të marrin fëmijët më të vegjël, pas së cilës janë dërguar ekipe antiterroriste. Të gjitha raportimet e djeshme rezultuan të rreme pas kontrolleve.

“Ne kemi face control në hyrje, kemi siguri, hyn vetëm me çip. Është e pamendueshme që të huajt të hyjnë pa u vënë re”, shtoi drejtori Aleksandrov nga Elisaveta Bagriana OU nga lagjja Krasno Selo në Sofje për masat e sigurisë që tashmë zbatohen në këtë shkollë ku nuk ka pasur panik të madh dhe nxënësit janë kthyer në mësime.

Në prag të zgjedhjeve parlamentare të 2 prillit është hapur pyetja se çfarë do të ndodhë nëse në qendrën e votimit vjen një raport për një bombë, nëse procesi i votimit do të ndërpritet, ndaj ministri teknik i Brendshëm vendosi që procesi zgjedhor do të ndërpritet vetëm nëse ekziston një kërcënim real nga një kërcënim i tillë.

“Nëse një sinjal i tillë merret në një seksion, duhet të njoftohen forcat e rendit”. Duhet të vlerësojmë nëse ka apo jo”, tha Ivan Demerxhiev.

 

Drejtori i një shkolle në Sofje i kërkoi ndihmë ChatGPT

Drejtori Asen Aleksandrov, i cili është ish-zëvendësministër i Arsimit për NOVA-n bullgare, tha dje se me të vërtetë nuk ka ditur si të reagojë pas marrjes së raportit, prandaj ka kërkuar ndihmë nga inteligjenca artificiale.

“Kur mora emailin, telefonova në 112 ku më thanë të lajmëroja policinë. Kërkojmë nga autoritetet se çfarë të bëjmë sepse nuk kemi udhëzime. Dhe ne nuk marrim përgjigje”. E pyeta AI se çfarë të bëja në rast të një kërcënimi me bombë dhe më tha 2-3 gjëra. E para ishte të ruhej i qetë dhe e dyta ishte të kërkonte dhe të priste udhëzime të hollësishme nga policia dhe autoritetet lokale, tha Aleksandrov për përvojën e tij me shërbimin ChatGPT dhe me shërbimet policore bullgare.

Ai shton se as policia nuk ka bërë kontrollet e nevojshme në shkollën ku Aleksandrov drejton “Elisaveta Bagriana” në Sofje.

Në vend që të na jepnin udhëzime, erdhi policia dhe ne dhamë dëshmi për atë që kishim bërë. Edhe kontrollin e shkollës për pako të dyshimta, në të cilat mund të ketë bombë, është bërë nga mësimdhënësit, e jo nga policia, ka thënë Aleksandrov dhe ka shtuar se pas kontrollit ka vendosur që mësimi të vazhdojë për turnin e pasdites.

Nuk ka rregulla as për evakuimin e fëmijëve, sqaroi drejtori i shkollës. Nuk ka asnjë udhëzim se ku duhet të fshihen studentët, përfundon ky drejtor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës