Ndjesia e Wimbledonit: Përfundoi seria e pabesueshme e fitoreve të Schwiontek

Alize Cornet krijoi një sensacion në Wimbledon/foto: EPA-EFE/KIERAN GALVIN

Tenistja franceze Alize Cornet bëri një sensacion të vërtetë në Wimbledon, ajo arriti të mposhtë Iga Schwontek dhe të ndalojë serinë e pabesueshme të fitoreve të tenistes polake.

Korne mundi Šviontek 6:4,6, 2:XNUMX për pak më shumë se një orë e gjysmë lojë dhe u kualifikua për në raundin e XNUMX-të në Wimbledon, ku do të përballet me Ajla Tomjanović, e cila ishte më e mirë se Barbora Krejcikova.

Me humbjen nga Korne, Schwiontek i dha fund një serie të pabesueshme prej 37 fitoresh radhazi, që është seri më i gjatë i këtij shekulli.

Është interesant fakti se kjo është hera e dytë që Alize Cornet thyen një seri fitoresh, tetë vjet më parë në Wimbledon, francezja mposhti Serena Williams dhe i dha fund serisë së saj prej 34 fitoresh radhazi.

Francezja fitoi setin e parë me 6:4, pasi Schwiontek humbi ndeshjen dy herë në shërbim të saj. Në setin e dytë, Schwiontek ishte i pari që bëri break, por Korne u kundërpërgjigj me tre breake radhazi për një triumf bindës 6:2 dhe një vend në gjysmëfinale.

Simona Halep pati një paraqitje solide, duke eliminuar Magdalena Frech nga Polonia me 6:4,6, 1:7 dhe në dy sete përfundoi edhe Elena Rybakina (6,7:5, XNUMX:XNUMX) ndaj Zheng të Kinës.

Petra Martic siguroi një vend në 2/0 duke mposhtur Jessica Pegula me 6:7,6 në sete, ndërsa në duelin mes vajzave adoleshente nga SHBA, Amanda Anisimova mundi Coco Goff me 2,6:1, XNUMX:XNUMX, XNUMX:XNUMX.

Video e ditës