Familja kërkon përgjegjësi mjekësore për vajzën 6-vjeçare: Vajza ime Jana vdiq pasi iu dha glukozë dhe sheqer dhe u rrit në 19

Foto: MIA

Vajza ime Jana ka vdekur sepse mjekët i kanë dhënë glukozë pas së cilës i është ngritur sheqeri në gjak në moshën 19-vjeçare, thotë për “Sloboden Pechat” Stojçe Hristovski nga fshati Kravari. Vajza e tij ka ndërruar jetë dje në spitalin e Manastirit në moshën 6-vjeçare.

- Ajo nuk kishte temperaturë kur e çuam në spital, por vetëm një ditë më parë, kështu që i dhamë shurup dhe i ra temperatura. Ju keni fjetur natën. Të nesërmen doktoresha e familjes ishte në turnin e dytë, kështu që në mëngjes e çuam në spital. Në mëngjes para spitalit, ajo tha se i dhembin këmbët dhe kishte të vjella mukozë në gjoks. Gruaja ime më thirri, nuk gjeti një nënë, kështu që do ta çojmë në spital. Jana hipi në makinë duke ecur, hymë në spital. Shkuam në ambulancën e repartit të fëmijëve. I matën sheqerin, ishte 9, megjithëse nuk ka diabet. Thonë se nga ajo që ka vjellë sheqeri i ka shkuar në 9. Ndërkohë i kanë dhënë glukozë. Doktores i thamë se sheqeri i saj ishte 9, ajo tha "nuk ka rëndësi". Kështu i dhanë një infuzion me glukozë të pastër dhe gruaja e saj, e cila ishte në të njëjtën dhomë me çupeta, e shikonte, tha Hristovski për "Sloboden Pechat".

Ai thotë se ky ishte një moment kyç për përkeqësimin dramatik të gjendjes së vajzës së tij gjashtëvjeçare Jana.

- Pasi mbaroi infuzioni, Jana filloi të humbiste ndjenjat. Të gjithë u kapën nga paniku. Ata u përpoqën t'i jepnin një dozë tjetër glukoze, por nuk arritën ta freskonin. I plasën venat, sheqeri i saj në gjak ishte 19 pas infuzionit të parë. Filluan t'i zënë paniku, e vunë në EKG, me kapëset, një maskë oksigjeni në fytyrë, vajza ime filloi të humbiste plotësisht veten. Ata thirrën një anesteziolog. Ne ishim te dera, as nuk dinim se çfarë po bënin dhe si po bënin. Pastaj e pamë përmes xhamit, ajo po lëvizte këmbët. Kur erdhi anesteziologu dhe futi diçka, ai vjelli. Si e ke emrin Jana, na shkonte. Pas 10 minutash, ai doktor ishte në telefon duke pyetur një mjek tjetër se çfarë të bënte. Pas kësaj, Jana filloi të humbiste sërish veten. Kjo ishte e fundit. E thirrën sërish anesteziologun me urgjencë, për t'i bërë goditje elektrike. Ata nuk mund ta rikuperonin, ngritën duart pas 15 minutash. E vendosën në një shtrat. Ne e kemi parë këtë. Sa të prerë jemi. E futën në terapi intensive, nuk dinim çfarë të bënim. Vazhduam të pyesnim nëse ishte gjallë, derisa në orën 15:30 na thanë se nuk ishte. Ajo luante futboll, bënte gjimnastikë, bënte shëtitje me gjyshin e saj, ishte inteligjente, lexonte e shkruante, bëhej gati për shkollë. Ai ushtronte, dinte të numëronte deri në 500. Kërkojmë përgjegjësi mjekësore. Pas infuzionit të parë na dhanë rezultatet e gjakut. Si mund t'i japin fillimisht një infuzion dhe pastaj të presin rezultatet?, shton Hristovski.

Drejtori i spitalit, Aleksandar Obednikovski, paraprakisht tha për “Sloboden Pechat” se i ka thënë edhe policisë edhe prokurorisë se fëmijës nuk i janë dhënë ilaçe, por vetëm infuzion për rehidrim.

- Fëmija është sjellë në Spitalin e Përgjithshëm Manastir dje në orën 10 të mëngjesit. Këtu trajtohet për rihidrim. Në pritje të rezultateve, ai u sëmur dhe iu bë reanimimi. Fatkeqësisht, ajo nuk pati sukses. Trupi i pajetë i fëmijës është dorëzuar për obduksion. Ka ardhur me të vjella, temperaturë të ngritur dhe ënjtje të syve dhe është trajtuar në shtëpi për 2 ditë. Kemi kontrolluar se nuk është dhënë ilaç, por vetëm infuzion për rehidrim, na tha doktor Obednikovski.

I pyetur nëse është e vërtetë që vajza ka ndërruar jetë pas marrjes së glukozës, ai tha se prokuroria do ta hetojë dhe se vetë e ka denoncuar rastin në prokurori dhe deri nesër mjekët do t'i japin deklaratat me shkrim për atë që i është dhënë. tek fëmija. Obednikovski tha se autopsia ka përfunduar në repartin e patologjisë në Manastir, por se rezultatet do të zgjasin dhjetë ditë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës