Problemet seksuale – kur dhe si duhet të flisni me partnerin tuaj për to?

Foto: Pexels/August de Richelieu

Është krejtësisht normale që herë pas here të keni probleme të caktuara në jetën tuaj seksuale. Megjithatë, nëse doni të flisni me partnerin tuaj për këtë, duhet të zgjidhni momentin me kujdes.

Psikologët këshillojnë që biseda të tilla duhen shmangur gjatë seksit, por edhe menjëherë pas marrëdhënies. Gjithashtu, shmangni diskutimin e këtyre temave të ndjeshme kur jeni të lodhur, të stresuar ose në humor të keq.

“Mos u shani vetëm ndaj partnerit tuaj, veçanërisht nëse është diçka që shkakton zemërim. Dikush që është i frustruar sepse partneri i tij ka një dëshirë të ulët për seks, mund të bëjë lehtësisht një vërejtje të shkurtër, por kjo nuk është mirë. Zgjidhni një kohë të përshtatshme për të diskutuar temën kur të dy jeni rehat dhe mos bëni ndonjë punë të madhe prej saj. Lëreni partnerin të ndiejë siguri, mirëkuptim dhe kujdes. Është një mënyrë pozitive për të komunikuar për problemet seksuale”, shpjegon Crystal Woodbridge, psikoterapiste.

Dashuri, çift, seks
Foto: Pexels/Yan Krukov

Një nga pyetjet më të zakonshme që pacientët i bëjnë Woodbridge është: "Kur takoj një partner të ri, sa kohë para se t'i tregoj për problemin tim?"

“Kur takojmë dikë, ne duam të prezantohemi në dritën më të mirë dhe na duhet kohë për të fituar besimin. Është e kuptueshme që nuk doni të flisni menjëherë për problemet tuaja seksuale. Si dhe kur të diskutohet kjo temë varet nga sa i lidhur jeni me partnerin e ri”, thotë terapisti.

Foto: Pexels/Yan Krukau

“Është një reflektim i kulturës sonë që njerëzit presin seks shumë shpejt pas takimit. Nëse jeni duke kërkuar për një partner jete, atëherë dëshironi dikë që është i mëshirshëm. “Nëse ai reagon keq ndaj problemit tuaj, atëherë ai nuk është personi i duhur për ju”, shton ajo.

Është e rëndësishme të bindni partnerin tuaj se, pavarësisht problemit, ju ende e doni atë. Mos jini kritik dhe mos fajësoni partnerin (ose veten). Në vend të kësaj, gjeni gjuhën e përbashkët.

“Le të themi nëse marrëdhënia seksuale është e dhimbshme ose e pakëndshme, por ju jeni seksualisht ekspresiv, i hapur dhe kreativ – shumica e partnerëve do të preferonin të bënin atë se sa seks depërtues që dikush nuk e pëlqen”, thotë Woodbridge.

Disa probleme të zakonshme seksuale kanë shkaqe klinike që mund të trajtohen në mënyrë efektive. Për shembull, thatësi vaginale, efekte anësore të menopauzës, vulvodinia (dhimbje në pjesën e jashtme të organit gjenital femëror), infeksione seksualisht të transmetueshme, mosfunksionim erektil etj.

Në këto raste, vizita te mjeku është hapi i parë dhe gjithashtu këshillohet që të kërkoni ndihmë nga një specialist i marrëdhënieve, i cili do t'ju ndihmojë ju dhe partnerin tuaj të ndërtoni një marrëdhënie të fortë dhe të shëndetshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës