Sejdini: Le të jetë kjo një nxitje për Maqedoninë për të siguruar një vend në Botërorin e ardhshëm

Përzgjedhësi i seniorëve Blagoja Milevski dhe kryetari i FFM-së Muamed Sejdini me kupën e artë / Foto: FFM

Sot Shkupi është qendra e botës së futbollit dhe shtëpia e trofeu origjinal i Kupës së Botës FIFA. Simboli origjinal i magjisë së futbollit prej ari të kulluar që sjell emocione në të gjithë botën, më në fund është në vendin tonë.

Trofeu mbërriti në kryeqytet si pjesë e turit të trofeut të Kupës së Botës FIFA të organizuar nga Coca-Cola. Simboli i artë i unitetit të futbollit botëror mbërriti së bashku me ambasadorin e turit të trofeut, ikonën e futbollit brazilian Gilberto Silva.

Vendi i trofeut origjinal të Kupës së Botës FIFA ishte Pivara Shkupi, përfaqësuesja zyrtare e The Coca-Cola Company në vendin tonë. Trofeu u zbulua në një moment historik nga Stevo Pendarovski - Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe legjenda e futbollit Gilberto Silva, në praninë e Lambro Patche - Drejtor i Politikave dhe Qëndrueshmërisë së Korporatave, Muammed Sejdini - President i FFM-së, gjeneral Luca Santander i Kompania Coca-Cola, si dhe në prani të përfaqësuesve të mediave nga i gjithë vendi.

- Trofeu origjinal i Kupës së Botës FIFA është një nga simbolet më të mëdha në këtë sport. Shkupi dhe Maqedonia, falë FIFA-s dhe Coca-Cola-s, kanë një mundësi unike për të qenë pjesë e magjisë së Kupës së Botës dhe të paktën një herë në jetë të shohin trofeun origjinal dhe të shijojnë emocionet. Futbolli ka fuqinë për të frymëzuar dhe lidhur njerëzit, duke kapërcyer barrierat ndërsa tifozët ndajnë momente emocioni dhe gëzimi.

Më vjen veçanërisht mirë që kombëtarja e Maqedonisë pati një përvojë të jashtëzakonshme futbolli dhe ishte shumë afër kualifikimit në Botërorin e Katarit. Do t'i kujtojmë për një jetë momentet e euforisë së futbollit në vendin tonë dhe le të jetë kjo vetëm një nxitje për t'u përpjekur në ciklin e ardhshëm të sigurojmë një vend në Kupën e Botës dhe të luftojmë vërtet për këtë trofe - tha Sejdini, kryetar i Federatës së Futbollit të Maqedonisë.

Kujtojmë se Kupa e Botës në vitin 2026 do të organizohet në tre shtete, SHBA, Kanada dhe Meksikë.

Trofeu i Kupës së Botës ka mbërritur në Shkup

Turneu i trofeut të FIFA World Cup™ i këtij viti i organizuar nga Coca-Cola ka udhëtuar më shumë se 750.000 kilometra deri më tani dhe është pjesë e fushatës për Kupën e Botës FIFA që do të mbahet në Katar në 2022. Turneu global i trofeut të sivjetmë do të udhëtojë në 51 shtete, përfshirë kryeqytetin tonë - Shkupin, duke u mundësuar tifozëve të futbollit maqedonas të shijojnë magjinë e futbollit.

Video e ditës