Tani është koha: Lakra e freskët mbron nga kanceri, dhe lakra e zier largon ankthin

Foto: Profimedia

Bollëku i vitaminës C dhe squfurit që gjendet tek lakra është përgjegjëse për faktin se kjo perime largon me sukses radikalet e lira dhe acidin urik, të cilët janë fajtorët kryesorë për sëmundjet e lëkurës dhe reumatizmat.

Përveç kësaj, lakra e freskët parandalon thithjen e yndyrës pas një vakti dhe në këtë mënyrë ul nivelin e kolesterolit. Gjatë përtypjes dhe copëtimit, izotiocianatet dhe indolet lirohen nga lakra, substanca për të cilat është treguar se kanë një efekt parandalues ​​kundër kancerit.

Lakra e freskët ndihmon edhe me aneminë, pagjumësinë, depresionin dhe ankthin, ndërsa lakra e gatuar është e mrekullueshme për detoksifikim dhe është një nga ilaçet më të mira kundër tensionit, ankthit, dobësisë dhe përqendrimit të dobët.

Studime të shumta kanë konfirmuar se njerëzit që hanë lakër shpesh kanë probleme me tretjen, zorrën e trashë, mushkëritë dhe lëkurën. Gjithashtu, njerëzit që kanë nivele të larta të antioksidantëve dietik kanë më pak gjasa të zhvillojnë sëmundje të zemrës, goditje në tru dhe katarakt.

Një gotë me lëng lakre të saposhtrydhur çdo ditë përmirëson shëndetin e përgjithshëm dhe redukton ose eliminon plotësisht problemet me zorrët, por edhe problemet me traktin respirator dhe urinar.

Veshje mjalti

Si një ilaç, lakra përdoret më shpesh në formën e kompresave. Ato janë veçanërisht efektive kur bëhet fjalë për kollën e vazhdueshme dhe bronkitin. Për këtë qëllim, vendosni një gjethe lakre në ujë të vluar për disa minuta, për ta bërë atë të ngrohtë dhe të butë. Më pas lyeni njërën anë me mjaltë. Vendoseni anën ku është mjalti në gjoksin e pacientit. Vendosni një qese sipër dhe mbështilleni me një shall ose leckë. Është mirë të aplikoni këtë salcë para gjumit dhe ia vlen ta përsërisni për pesë deri në shtatë netë. E njëjta shtresë është shumë e suksesshme për plagët që shfaqen në buzë si pasojë e herpesit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Video e ditës