Rezultatet e kerkimit per: fruthit

Greqi: Gjithsej 50 raste të lisë së majmunëve

Në Greqi janë konfirmuar gjithsej 50 raste të lisë së majmunëve, dy më shumë se javën e kaluar, thuhet në raportin javor të Organizatës Kombëtare të Shëndetësisë Publike (EODI), njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Athina. Rastet e konfirmuara janë meshkuj nga 19 deri në 59 vjeç, pra mosha mesatare është 36 vjeç dhe 16 nga të infektuarit (32 për qind) kanë raportuar një udhëtim në...

Greqi: Gjithsej 50 raste të lisë së majmunëve Lexo më shumë »

31 raste të reja të lisë së majmunëve në Serbi

Në Serbi janë regjistruar 31 raste të personave të prekur nga lija e majmunit në periudhën prej 17 qershorit, kur është regjistruar rasti i parë deri më 17 gusht 2022, njoftoi sot Instituti i Shëndetit Publik i Serbisë “Dr.Milan Jovanoviq Batut”. Të gjithë pacientët janë meshkuj, nga mosha 21 deri në 44 vjeç. Rastet e regjistruara janë nga...

31 raste të reja të lisë së majmunëve në Serbi Lexo më shumë »

OBSH: Më shumë se 35 raste të lisë së majmunëve në mbarë botën

Më shumë se 92 mijë raste të lisë së majmunëve janë regjistruar në 35 vende dhe territore të botës, që është një rritje prej 000 për qind krahasuar me javën e kaluar, tha sot Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ai shtoi se 20 persona vdiqën nga lija e majmunëve. Gebreisus theksoi se javën e kaluar u raportuan...

OBSH: Më shumë se 35 raste të lisë së majmunëve në mbarë botën Lexo më shumë »

MB: Përhapja e lisë së majmunëve tregon shenja ngadalësimi

Zyrtarët britanikë të shëndetësisë thanë sot se epidemia e lisë së majmunëve në të gjithë vendin "po tregon shenja të ngadalësimit", por se është shumë herët për të thënë nëse trendi do të vazhdojë. Agjencia e Sigurisë Shëndetësore tha në një deklaratë se autoritetet po raportojnë rreth 29 infeksione të reja të lisë së majmunëve çdo ditë, krahasuar me rreth 52...

MB: Përhapja e lisë së majmunëve tregon shenja ngadalësimi Lexo më shumë »

Kërçovi që dyshohej se kishte lisë majmuni është negativ

Testi i personit nga Kërçova i cili sot është testuar për lisë majmuni është negativ, tha sonte për MIA, zëdhënësi i Komisionit për Sëmundje Infektive, Zlate Mehmedovic. - Pacienti është negativ, nuk ka nevojë për izolim të mëtejshëm, mbetet vetëm të trajtohet për sëmundjen themelore, por si do të trajtohet dhe kur do të hiqet izolimi do të vendoset...

Kërçovi që dyshohej se kishte lisë majmuni është negativ Lexo më shumë »

Mehmedoviq: Kërçeviani është testuar për lisë, aktualisht është në izolim

Personi nga Kërçova sot është testuar për lisë majmuni dhe aktualisht është në izolim, ka konfirmuar për MIA-n, zëdhënësi i Komisionit për Sëmundje Infektive, dr. Zlate Mehmedovic. “Pacienti nga Kërçova është kontaktuar sot dhe më pas është testuar nga Qendra e Shëndetit Publik në Manastir. Aktualisht ai ndodhet në izolim, ndërsa rezultatet e...

Mehmedoviq: Kërçeviani është testuar për lisë, aktualisht është në izolim Lexo më shumë »

Kërçovi bind veten të testohet për lisë majmuni, emigranti sirian negativ

Lija e majmunëve nuk duhet të shqetësojë qytetarët, pasi nuk përhapet lehtë siç ndodh me COVID-19. Komisioni i Sëmundjeve Infektive nuk pret një zhvillim dramatik apo përhapje serioze të lisë së majmunëve. Deri më tani në vend janë raportuar dy raste të dyshimta, një banor i Kichevsk që refuzon të testohet dhe një emigrant i shtruar në Klinikën për Sëmundje Infektive, i cili rezulton negativ në test. …

Kërçovi bind veten të testohet për lisë majmuni, emigranti sirian negativ Lexo më shumë »

Greqi: Gjithsej 48 raste të lisë së majmunëve

Në Greqi nga sot janë konfirmuar gjithsej 48 raste të lisë së majmunëve, nëntë më shumë se javën e kaluar, thuhet në raportin javor të Organizatës Kombëtare të Shëndetësisë Publike (EODI), njofton korrespondenti i MPB-së nga Athina. Të gjitha rastet e konfirmuara janë meshkuj nga mosha 19 deri në 59 vjeç dhe 33 për qind, pra 16 nga të infektuarit raportuan se udhëtojnë...

Greqi: Gjithsej 48 raste të lisë së majmunëve Lexo më shumë »

Petlichkovski për njeriun nga Kërçevski i dyshuar për lisë majmuni: Nuk kemi mundësi ligjore ta detyrojmë të testohet, presim që ndërgjegjja e tij të funksionojë

Autoritetet shëndetësore po përpiqen të sigurojnë një mostër për testim nga rasti i parë i dyshuar i lisë së majmunëve në vend. Fjala është për pacientin nga Kërçova, për të cilin Komisioni për Sëmundje Infektive pret që deri në fund të javës të ketë rezultatin e atij testi nëse në ndërkohë organizohet. - Pas largimit nga Reparti Infektiv në Kërçovë, me...

Petlichkovski për njeriun nga Kërçevski i dyshuar për lisë majmuni: Nuk kemi mundësi ligjore ta detyrojmë të testohet, presim që ndërgjegjja e tij të funksionojë Lexo më shumë »

Emigranti i shtruar në Klinikën Infektive nuk ka lisë majmuni

Njëri nga mërgimtarët që mbeti i lënduar dje në aksidentin e trafikut në rrugën Gjevgjeli-Demir Kapi, është shtruar në Klinikën Infektive në Shkup pasi dyshohet se ka lisë së majmunit. Emigranti, siç informojnë nga Klinika për Sëmundje Infektive, është testuar dhe rezulton negativ. Në aksidentin e djeshëm të trafikut 35 emigrantë të cilët u transportuan nga...

Emigranti i shtruar në Klinikën Infektive nuk ka lisë majmuni Lexo më shumë »