Ka kërcënuar dhe ngacmuar seksualisht një prokuror nga Prilepi, është arrestuar

Prokuroria Publike / Foto: MPB

Prokuroria Themelore Publike Prilep ka iniciuar procedurë kundër personit i cili dyshohet se ka kryer vepra penale - Ngacmim seksual nga neni 190-a, rrezikim i sigurisë nga neni 144 paragrafi 5 dhe përndjekje nga neni 144-a paragrafi 1 të Kodit Penal.

“Gjatë muajit nëntor, i dyshuari ka ngarkuar vazhdimisht mesazhe dhe transmetime të drejtpërdrejta në profilin e tij në Facebook, duke kërcënuar se do të sulmojë jetën e prokurores publike themelore të Prokurorisë Publike Prilep dhe anëtarëve të familjes së saj të ngushtë. Synimi i tij ishte ta shqetësonte dhe frikësonte atë, në bazë të gjinisë, statusit personal, familjar dhe shoqëror të të dëmtuarës si prokuror publik. Në postime i dyshuari ka përdorur fotografi private dhe familjare të viktimës pa autorizim. Ai përmes rrjeteve sociale i ka dërguar drejtpërdrejt mesazhe me përmbajtje shqetësuese vajzës së prokurorit publik duke i shkaktuar shqetësim, bezdi dhe frikë. I dyshuari është person i dënuar më parë për veprën penale – Rrezikimi i sigurisë dhe kundër tij në periudhën e fundit janë ngritur edhe disa kallëzime të tjera penale, gjë që tregon rrezikun që ai të përsërisë krimet e tilla”, kanë thënë nga Prokuroria Publike.

Për këtë, si dhe për faktin se ekzistojnë rrethana që tregojnë rrezikun që i dyshuari të arratiset nëse mbrohet nga liria, prokurori publik parashtroi te gjyqtari i procedurës paraprake nga Gjykata Themelore në Prilep. propozim për caktimin e masës së paraburgimit, thuhet në njoftim.

Propozimi u pranua dhe Gjykata vendosi ta caktojë në paraburgim prej 8 ditësh.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës