Kazinotë dhe pikat e basteve më afër se 500 metra nga shkollat ​​janë të ndaluara

Foto: Shtypi i Lirë

Qeveria njoftoi se në seancën e sotme ka përcaktuar projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për lojërat e fatit dhe lojërat argëtuese, të propozuar nga Ministria e Financave.

“Për të mbrojtur popullatën e re, me ndryshimet dhe shtesat, propozohet që lokalet afariste, përkatësisht vendet e pagesës dhe pagesave në të cilat organizohen lojërat e fatit, të jenë në distancë jo më pak se 500. metra larg shkollave fillore dhe të mesme. Ligji ekzistues nuk e përcakton distancën e lokalit afarist në të cilin organizohen lojërat e fatit nga shkollat ​​fillore dhe të mesme, pra nuk përcakton një kriter të tillë”, thuhet në njoftimin e qeverisë.

Një tjetër ndryshim i rëndësishëm në propozim është se basteshkruesit, për shembull, nëse regjistrohen si të tillë, nuk do të mund të organizojnë lojëra të tjera fati me të njëjtën licencë. Paralajmërohet edhe shtrëngim i procedurës për dhënien e licencave të lojërave të fatit.

“Gjithashtu, ndër objektivat e ndryshimeve të propozuara, evidentohet nevoja e forcimit të provave të nevojshme për dhënien e licencave, si dhe sqarimi se një shoqëri tregtare me një licencë po organizon një lloj loje fati. Po ashtu po rriten edhe tarifat për dhënien e licencave për lojërat e fatit”, shtoi Qeveria.

Ndryshimet ligjore tani janë duke shkuar për miratim në Kuvend.

Me paratë e lojërave të fatit shteti do të financojë luftën kundër dhunës në familje dhe organizatat e aftësisë së kufizuar

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës