Një aeroplan i vogël u rrëzua në Alpet franceze, duke vrarë një fëmijë

foto EPA

Pesë persona, përfshirë një fëmijë, humbën jetën kur një aeroplan i vogël u rrëzua në rajonin juglindor francez të Auvergne-Rhонаne-Alpes.

Televizioni francez BFMTV transmetoi një raport nga policia lokale ku thuhej se aksidenti ndodhi në një pastrim pranë qytetit Adrets, në departamentin e Isère.

Jodel D140 i vogël i përkiste një aeroklub dhe ishte në fluturimin e tij të parë. Ai u ngrit nga aeroporti i Versajës pranë Grenoble.

Sipas televizionit France 3, në aksident humbën jetën katër të rritur dhe një fëmijë.

Video e ditës