Shkrihet në gojë, gati për 20 minuta: Një recetë për proja me djathë që qëndron e freskët deri në tre ditë

Foto: Profimedia

Proja e bërë me miell misri të verdhë dikur ka qenë ushqimi kryesor në tryezat e të parëve tanë, madje edhe sot hahet me kënaqësi nga të gjithë brezat.

Përveçse është i shijshëm, ka edhe përfitime shëndetësore. Mielli i misrit është jashtëzakonisht i shëndetshëm sepse ul kolesterolin dhe presionin e lartë të gjakut, është i mirë për sistemin tretës dhe për shkak të zinkut forcon sistemin imunitar.

Projata ka pësuar disa versione ndër vite për sa i përket përbërësve. Sot ju sjellim një recetë për proja të bërë në shtëpi me djathë dhe përzierje misri dhe miell gruri. Në vend të djathit të vogël, vendosni djathë në provia dhe ndiqni udhëzimet hap pas hapi.

Përbërësit:

- 10 lugë miell misri
– 5 lugë miell gruri
- 1 lugë gjelle pluhur pjekje
- 3 vezë
- 7 lugë vaj gatimi
- 200 mililitra kos
- 150 gram djathë të verdhë
- kripë për shije

përgatitja:

1. Rrihni vezët, më pas shtoni kosin dhe vajin.

2. Shtojmë miellin e misrit dhe grurit të përzier më parë me pluhurin për pjekje, më pas i përziejmë derisa të përftojmë një masë homogjene.

3. Presim 100 gramë djathë në kubikë dhe i shtojmë, më pas i përziejmë sërish mirë.

4. Shtoni kripë sipas nevojës.

5. Hidheni masën në një tepsi të lyer më parë me vaj.

6. Grini djathin e mbetur në rende dhe më pas spërkatni sipër projës.

7. E pjekim për rreth 20 minuta në furrë të nxehur në 200 gradë.

Paralajmërim: Mos e teproni me kripën, nëse djathin nuk e keni provuar më parë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës