Një mashtrim me emrin dhe imazhin e Gjokoviqit po përhapet, paralajmëroi avokati i tenisit serb.

Foto: EPA-EFE/Kai Foesterling

Novak Djokovic ai së fundmi fitoi titullin e tij të 24-të Grand Slam dhe më pas i dha Serbisë një fitore të rëndësishme të Kupës Davis, por ekipi i tij po lufton gjithashtu me mashtrimin që kërcënon markën dhe imazhin e saj.

Përkatësisht, imazhi i Gjokoviqit është përdorur për reklama false, me atë rast është shprehur edhe avokati i Gjokoviqit. Goran Draniq të cilët donin të paralajmëronin njerëzit për mashtrimet.

“Ne duam të paralajmërojmë publikun në Serbi dhe në rajon se kohët e fundit ka pasur përpjekje nga grupet kriminale kibernetike për të përdorur në mënyrë të paligjshme emrin dhe imazhin e Gjokoviç për imamët në internet.

"Disa grupe ndërkombëtare kriminale kibernetike po reklamojnë intensivisht përmbajtje reklamuese të rreme në të cilën dyshohet se merr pjesë Novak Gjokoviç," thuhet në deklaratë.

Sqarohet se më së shpeshti përdoret një reklamë e rreme që e lidh Gjokoviqin me një platformë të pretenduar të “Gazprom” në të cilën njerëzit binden të investojnë paratë e tyre për të marrë më shumë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës