Ata shpërndajnë miliarda si fishekzjarre

Sonja Kiridzievska
Foto: Dragan Mitrevski / Free Press

Nga ofertat e politikanëve me miliarda, pak ka mbetur si vlerë e shtuar në ngritjen e standardit dhe cilësisë së jetës së qytetarëve. Sepse investimet me miliarda të premtuara u bënë lehtësisht miliarda borxhe. Për brezat e ardhshëm!

Marrëveshja e partive me qytetarët me të drejtë vote, e quajtur fushatë parazgjedhore, nuk ka nisur as zyrtarisht dhe politikanët, si nga pushteti, ashtu edhe nga opozita, tashmë po ofrojnë me miliona, madje edhe miliarda, të cilët. “do ta kthejë shtetin në tokë të premtuar”.
Lideri i opozitës VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, ka shkuar në ofensivë, jo më pak, me premtimin për rreth një miliard euro investime në komuna për katër vjet, ndërsa qeveria, nga ana tjetër, vetëm për projektin. "Korridoret 8 dhe 10d" paralajmëruan investime të paktën 1,3 miliardë euro.

Rroga më të larta, pensione, çmime më të ulëta, më shumë barna në listën pozitive, më shumë vende në kopshte, shtëpi të reja pleqsh janë vetëm një shtesë e shifrave të mëdha që ju bëjnë kokën. Këto ditë po promovohen masat kundër krizës, të cilat duhet të mbulojnë deri në 400 mijë qytetarë dhe qeveria po lë disa lëvizje për më vonë (pensionet do të rriten në mars, kështu që këtu nuk ka asgjë parazgjedhore, sepse ndodh përkojnë me rritjen e rregullt).
VMRO-DPMNE, nga ana tjetër, premton rritje lineare prej 5.000 denarë për më shumë se 300.000 pensionistë, ndërtimin e qendrës prodhuese për prodhimin e energjisë bazë, hapjen e qendrave kërkimore zhvillimore për të rinjtë, që nuk korrespondon me premtimi i taksave të ulëta.

Ose të paktën Mickoski nuk thotë se si do të mbushet buxheti me taksa të ulëta dhe ekonomi të pastër për të realizuar të gjitha projektet e tij të imagjinuara që tashmë po i promovon në kuadër të fushatës "Është e rëndësishme!" Ndryshimet varen nga ju”. Ato projekte, siç është paralajmëruar, do të jenë pjesë e programit zgjedhor të VMRO-DMMNE-së për zgjedhjet parlamentare të vitit 2024.

Kryeministri Kovaçevski u përgjigj me një tregues "të mirë" se "nuk është një mënyrë për t'u premtuar pensionistëve rritje një herë para zgjedhjeve". Në mbështetje të asaj që tha, ai tha se për vitin e ardhshëm, në Buxhetin e vitit 2024, për pensione janë planifikuar edhe 100 milionë euro shtesë se sivjet.
Premtimet e politikanëve kanë arritur deri aty sa të flasin për të njëjtat projekte. Për shembull, për autostradën Veles - Manastir përmes Prilepit kemi dëgjuar nga Zaev, e tani edhe nga Mickoski. Kreu i opozitës e vlerëson këtë projekt si kyç në strategjinë për rindërtimin dhe rivitalizimin e infrastrukturës rrugore 1.000 km të gjatë, me vlerë dy miliardë euro.

Rruga e quajtur dëshira është një ide e vjetër, që daton në shekullin e kaluar dhe Zaev ka arritur pikën më të largët të realizimit duke zhvilluar një zgjidhje ideore. Rruga nga ideja në realizim është e gjatë dhe e vështirë për t'u kapërcyer. Njësoj si fusha mes Velesit dhe Prilepit.
Në fushën e politikave tatimore. LSDM në fillim të mandatit filloi me tatimin progresiv, por më pas iu kthye zgjidhjes së vjetër me taksën e sheshtë. Reformat tatimore janë një kafshim i madh për çdo qeveri.

Edhe pse sërish ofrohen zgjidhje të reja. VMRO-DPMNE madje redukton taksimin e sheshtë. Megjithatë, është e vështirë të gjesh modelin e duhur që do të jetë më i përshtatshmi për shoqërinë tonë.
Çfarëdo politike tatimore të futet, do të jetë e vështirë të mbushet buxheti. Prandaj ne si shtet vazhdimisht marrim hua për të plotësuar të gjitha nevojat e qytetarëve dhe gjatë ribalancimit të buxheteve, të parat hidhen investimet kapitale, pikërisht ato që sjellin zhvillim dhe janë me interes më të madh për biznesmenët. , dhe në fund qytetarëve.
Në fund të viteve nëntëdhjetë të shekullit të kaluar, përrallat dhe fabulat politike filluan me kultin e miliardit të Vasil Tupurkovskit dhe "historinë tajvaneze". Miliardat, të zgjeruara dhe të përmirësuara, kulmuan gjatë sundimit të Nikolla Gruevskit me premtimet për tetë e madje dhjetë miliardë euro investime.

Më pas erdhën pesë miliardë eurot e Zaevit dhe nga e gjithë kjo, qytetarët në fakt nuk panë asgjë.
Asnjë parti nuk do të pranojë se shpërdorimi i parave publike është blerje votash. Ndërkohë borxhi i shtetit i ka kaluar 5,5 miliardë euro dhe nuk ndalet shkapërderdhja me premtime për investime miliarda.
Nga ofertat e politikanëve me miliarda, pak ka mbetur si vlerë e shtuar në ngritjen e standardit dhe cilësisë së jetës së qytetarëve. Sepse miliardat në vend të investimeve u bënë lehtësisht borxh për brezat e ardhshëm.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës