Ka më shumë vjedhje nëpër dyqane, më së shumti vidhen sallame, çokollata, kafe, birrë...

supermarket
Tregu / Foto: Pixabey

Sipas policisë, vjedhjet në dyqane janë në rritje në Kroaci. Vitin e kaluar janë regjistruar 11 për qind më shumë vjedhje se një vit më parë, tregon gjashtëmujori i parë. Kryesisht vidhet sallami, çokollata, birra e të ngjashme. Por tregtarët janë kryesisht të pafuqishëm sepse vjedhja deri në 1 euro (dikur 132,72 kuna) konsiderohet vjedhje e imët dhe tregtari i dëmtuar drejtohet në një padi private.

“Mund të thuhet se produktet më të shtrenjta, si ushqimet, kafeja, pijet alkoolike dhe produktet jo ushqimore, janë një objektiv tërheqës për vjedhje”, tha Lidl për H1. Vlerësimet janë se tregtarët në Bashkimin Evropian pësojnë dëme prej rreth 49 miliardë euro në vit për shkak të vjedhjeve në treg, shkruan H1.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës