Vodno është ripyllëzuar

Pyllëzimi i Vodnos Foto: Qyteti i Shkupit

Në Sredno Vodno, këtë javë u mbollën lisat, duke filluar kështu aksioni i madh mjedisor, në të cilin do të marrin pjesë mbi 500 pjesëmarrës.

Kryetari i Qytetit të Shkupit, së bashku me ekipet e ndërmarrjeve publike të Shkupit, paralajmëroi aksionin e madh mjedisor për pyllëzimin e parkut pyjor Vodno, i cili do të vazhdojë deri në fund të marsit me realizimin e aktiviteteve të shumta të mbjelljes së pemëve dhe fidanëve.

Në pjesët më të larta të Vodnos, më të përhapurit janë gështenja, dushku, frashri dhe shkoza, ndërsa brenda pjesëve të pyllëzuara të malit janë veçanërisht të theksuara dhe tërheqëse grumbullimet e shpeshta të pishës së zezë.

“Në Sredno Vodno gjatë kësaj jave u mbollën dushku, me çka filloi aksioni i madh mjedisor, në të cilin do të marrin pjesë më shumë se 500 pjesëmarrës, në të cilin në dy hektarë tokë do të mbillen 120 pemë gështenja dhe 400 pemë me fidane me gjelbërim të përhershëm. Përveç punëtorëve të ndërmarrjeve publike të Shkupit, në aksion do të marrin pjesë edhe nxënës nga 23 shkollat ​​e mesme të qytetit të Shkupit, si dhe organizata dhe qytetarë të shumtë që e duan Shkupin dhe Vodn, kujdesen për mjedisin dhe cilësinë e jetës në qytet”, njoftojnë nga Qyteti i Shkupit.Shkup.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës