A po përgatitet një triumf i ekstremit të djathtë në zgjedhjet e BE-së?

Konferencë për shtyp e të djathtëve ekstremë nga Franca, Holanda dhe Republika Çeke / Foto EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Rritja e kostove të ushqimit, stagnimi ekonomik dhe rënia e standardeve të jetesës mund t'i shtyjnë votuesit në duart e së djathtës ekstreme në zgjedhjet evropiane të këtij viti, duke tronditur më tej axhendën politike në Bruksel, raporton AFP. Qytetarët e BE-së përballen me kriza të shumta. Ndërsa ekonomia e Bashkimit Evropian po rimëkëmbej nga pandemia e koronavirusit, Moska pushtoi Ukrainën në vitin 2022, duke e detyruar Evropën të kërkonte burime të reja energjie.

Çmimet e benzinës dhe energjisë elektrike janë rritur duke dëmtuar familjet dhe bizneset. Në kulmin e rritjes së kostove të jetesës, e djathta ekstreme e Evropës ka lulëzuar. Giorgia Meloni fitoi zgjedhjet në Itali në 2022 dhe Geert Wilders në Holandë vitin e kaluar.

“Ka një korrelacion midis rritjes së forcave populiste dhe krizës ekonomike dhe financiare. Sot, e djathta radikale shfrytëzon ndjeshëm ndjenjën e varfërimit dhe pesimizmin shumë të fortë midis votuesve”, thotë Thierry Chopin, një shkencëtar politik nga Instituti Jacques Delors.

Shumica e qytetarëve presin rënie të standardit të jetesës

Inflacioni është ende në rënie, duke u dhënë politikanëve evropianë shpresë se ekonomia e BE-së do të përmirësohet pas më shumë se një viti pa rritje. Por përmirësimet do të fillojnë të jenë të dukshme vetëm pas verës dhe jo gjatë zgjedhjeve për Parlamentin Evropian në vendet e BE-së nga 6 deri më 9 qershor.

Pothuajse tre nga katër banorë të BE-së besojnë se standardi i tyre i jetesës do të bjerë këtë vit, dhe pothuajse një në dy thonë se tashmë është përkeqësuar, sipas sondazhit të Eurobarometrit të Parlamentit Evropian të publikuar në dhjetor.

Rreth 37 për qind e të anketuarve kanë deklaruar se kanë vështirësi në pagesën e faturave. Mbyllja e fabrikave po bëhet gjithnjë e më e zakonshme në industrinë e automobilave, veçanërisht në Gjermani. Midis nëntorit dhe janarit, prodhuesi i pjesëve të automjeteve Bosch tha se po shkurtonte 2.700 vende pune, ndërsa ZF mbylli një fabrikë që punësonte 700 njerëz dhe Continental njoftoi se do të shkurtonte disa mijëra vende pune administrative.

Gjermania është në recesion dhe kjo prek të gjithë Evropën

“Industria gjermane është goditur rëndë nga çmimet e larta të energjisë dhe po vuan nga tranzicioni elektrik në industrinë e automobilave. Për momentin nuk po shohim një kthesë në porosi”, thotë Charlotte de Montpellier, ekonomiste në ING Bank.

Gjermania është në recesion që nga viti i kaluar dhe kjo prek të gjithë Evropën. Konsumi është ende i dobët për shkak të çmimeve të larta. Normat e larta rekord të interesit të Bankës Qendrore Evropiane për të frenuar inflacionin po dëmtojnë investimet dhe po shkaktojnë një ngadalësim në tregun e pasurive të paluajtshme.

Ndërkohë, tregtia ndërkombëtare, e ndrydhur nga ngadalësimi i Kinës, nuk mund të kompensojë kërkesën e dobët të brendshme.

“Ekonomia e eurozonës ngeci në (çerekun e katërt) dhe ne mendojmë se do të ngecë në gjysmën e parë të këtij viti pasi efektet e shtrëngimit monetar të kaluar vazhdojnë të ndjehen dhe politika fiskale bëhet gjithnjë e më kufizuese”, tha Jack Allen-Reynolds i Capital. Ekonomik.

Rritje e fortë e partive që i përkasin grupit “Identiteti dhe Demokracia”.

Vendet anëtare të BE-së janë gjithashtu të kufizuara nga rregullat e BE-së për shpenzimet publike. Franca rifuti në shkurt taksën e energjisë elektrike, duke shkaktuar një rritje prej gati 10 për qind. “Masat shtrënguese mund të shtyjnë një numër të madh të qytetarëve tanë në duart e së djathtës ekstreme, sepse ata ndihen të braktisur”, paralajmëroi eurodeputeti Philip Lamberts.

Disa sondazhe tregojnë një rritje të mprehtë të partive të ekstremit të djathtë që i përkasin grupit "Identiteti dhe Demokracia" (ID). Ky grupim përfshin Tubimin Kombëtar të Marine Le Pen, partinë AfD të Gjermanisë, Vlaams Belang të Belgjikës (flamisht) dhe FPO të Austrisë.

IS mund të bëhet grupi i tretë më i madh në Parlamentin Evropian dhe të kërcënojë grupin parlamentar liberal "Rinovo Europe", i cili ka forcë të ngjashme me grupin e djathtë radikal në rritje, Konservatorët dhe Reformistët Evropianë (ECR).

E djathta ekstreme mund të bllokojë një integrim më të madh

ECR përfshin partinë e Georgia Melonit, PiS të Polonisë, Vox të Spanjës, etj. "Koalicioni i madh" që mbledh partitë e popullit, socialdemokratët dhe "Ta rinovojmë Evropën" duhet të mbetet një shumicë në Parlamentin Evropian, por padyshim që do të dobësohet," tha Chopin. .

Sipas një studimi të institutit "Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë", ky koalicion mund të fitojë 54 për qind të vendeve në Parlamentin Evropian këtë vit, që është një rënie nga 60 për qind aktuale. E djathta ekstreme tashmë po ushtron presion mbi institucionet e BE-së, për shembull duke mbështetur revoltën e fermerëve në javët e fundit.

Nëse del më e fortë pas zgjedhjeve të qershorit, e djathta ekstreme ka të ngjarë të kërkojë politika më të rrepta migracioni dhe ta bëjë edhe më të vështirë miratimin e ligjeve në fusha të caktuara si mbrojtja e mjedisit. E djathta ekstreme do të përpiqet gjithashtu të bllokojë integrimin e mëtejshëm në BE.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës