“Kam pirë një gllënjkë dhe menjëherë ndjeva se nuk ishte ujë”: Pacienti i helmuar me agjent gërryes shtrohet në Toksikologji

Klinika e Toksikologjisë dhe Mjekësia Interne Emergjente
Klinika e Toksikologjisë dhe Urgjencës së Mjekësisë Interne / Foto: Free Press Archive

Mjek Ridvan Bajrami, drejtor i Klinikës së Toksikologjisë për “Sloboden Pechat”, konfirmon se në spital para dy ditësh ka pritur një pacient nga Manastiri, i cili ka thënë se është helmuar në një kafene pasi ka porositur ujë të thartë dhe ka pirë vetëm një gllënjkë.

Drejtori Bajrami është i vendosur se mjekët nuk janë as policë e as prokurorë për të vërtetuar të vërtetën e deklaratës së pacientit të cilin e pranuan, por se në spital me analiza u zbulua përfundimisht se pacienti kishte një agjent gërryes në organizmin e tij. Gjithashtu është e sigurt se pacienti mbi 40 vjeç ka dhënë një deklaratë në spital, se organet e brendshme filluan të digjen pasi kishte pirë nga “uji”.

- Thotë “Kam pirë një gllënjkë dhe e ndjeva se nuk ishte ujë”. Pacienti ka dehje me një agjent gërryes. Nuk e dimë se si ka ndodhur, por ai bën një deklaratë të tillë se ka qenë në një kafene dhe kur ka hapur ujin e ka ndjerë që në gllënjkën e parë se nuk ishte ujë. Policia dhe prokuroria janë njoftuar, nuk mund të konstatojmë të vërtetën e asaj që thotë, por pacienti jep një informacion të tillë. Në sistem ka një agjent gërryes, janë nisur analizat, pacienti është nën vëzhgim. Me këto mjete pasojat ndihen më vonë, ndaj duhet respektuar. Si pasojë mund të ndodhë ngushtimi i ezofagut dhe stomakut, por gjithçka do të varet se në çfarë faze është, tha doktor Bajrami për “Sloboden Pechat”.

Nga Klinika e Toksikologjisë konfirmuan ata pasdite se është helmim me hidroksid kaliumi dhe natriumi, një tretësirë ​​dy për qind e të cilit përdoret si agjent për larjen e enëve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës