Hahet 30 minuta para vaktit: Një grusht me këtë ushqim ul nivelin e sheqerit në gjak

Foto: Pexels

Dy studime të reja kanë zbuluar se konsumimi i një grushti bajame 30 minuta para një vakti mund të ndihmojë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak. Një studim testoi ndikimin e konsumimit të bajameve para vaktit për tre muaj, dhe tjetri për tre ditë.

Në studimin e parë, u tregua se konsumimi i 20 gram bajame para mëngjesit, drekës dhe darkës për tre muaj e ktheu prediabetin në nivele normale të sheqerit në gjak në pothuajse një të katërtën e pjesëmarrësve.

“Në këtë studim raportojmë se përfshirja e bajameve (20 gram) 30 minuta para vakteve kryesore (mëngjes, drekë dhe darkë) çon në një ulje të ndjeshme të hiperglicemisë pas ngrënies dhe niveleve të insulinës. Ajo gjithashtu çon në reduktime statistikisht të rëndësishme në peshën trupore, indeksin e masës trupore, perimetrin e belit dhe përmirësimin e forcës posturale. Ka një efekt premtues kthimi në ndryshimin e rregullimit normal të glukozës, i ngjashëm me akarbozën dhe metforminën”, thuhet në raportin e hulumtimit.

Studimi tjetër gjeti prova të mëtejshme se bajamet mund të ndihmojnë në luftimin e prediabetit, me studiuesit që panë një ulje prej 18 për qind të niveleve të hiperglicemisë, që tregon përmirësimin e rregullimit të sheqerit në gjak.

“Rezultatet e studimeve tona tregojnë se bajamet mund të jenë një diferencues kyç për të ndihmuar në rregullimin e niveleve të glukozës në gjak si pjesë e një strategjie ushqyese”, thuhet në studim.

“Këto rezultate tregojnë se thjesht shtimi i porcioneve të vogla të bajameve para çdo vakti mund të përmirësojë shpejt dhe në mënyrë dramatike kontrollin e glicemisë tek njerëzit me prediabet në vetëm tre ditë. Konsumimi i 20 gram bajame 30 minuta para një ngarkese orale të glukozës tregoi një ulje të ndjeshme të sheqerit në gjak. Përbërja ushqyese e bajameve, të cilat përmbajnë fibra, yndyra të pangopura, zink dhe magnez punojnë së bashku për të siguruar kontroll më të mirë të glicemisë dhe për të reduktuar urinë. Rezultatet tona ofrojnë një strategji diete premtuese për të reduktuar përparimin e prediabetit dhe për t'i kthyer njerëzit në rregullimin normal të glukozës", shpjeguan shkencëtarët në studim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës