A formohet mazhoranca kundër qeverisë teknike?

 Mund të mos zgjidhet qeveria teknike nëse 44 deputetë të VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit votojnë “kundër” ose “abstenojnë”, plus Pavle Trajanov nga Bashkimi Demokratik, i cili po ashtu deklaroi se është kundër, plus tetë deputetë. të Aleancës për Shqiptarët, gjashtë deputetë të Bashkimit Evropian për Ndryshim dhe dy të së Majtës.

A ka mundësi që 100 ditë para zgjedhjeve Parlamenti të mos ketë shumicën për të votuar qeverinë teknike? Dilema u ngrit pasi kreu i VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski njoftoi se deputetët e opozitës mund të mos mbështesin qeverinë e Przhinsk dhe një zyrtar i lartë i Aleancës për Shqiptarët informoi "Sloboden Pechat" se edhe ata e luajnë atë kartë nëse partnerët e qeverisë nuk e mbështesin. kandidati i tyre për Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve. Në një rast të tillë, opsioni që qeveria të mos ketë 61 vota për një qeveri teknike mund të jetë real.

Se sa është reale njoftimi i Mickoskit, e veçanërisht ai i Aleancës në pushtet, apo vetëm një formë presioni për të arritur një pozicion më të mirë parazgjedhor, do të dihet pas zgjedhjes së anëtarit të Komisionit Shtetëror Zgjedhor, apo më 28 janar. kur duhet të zgjidhet qeveria e Përzhinës.

Pasi qeveria e refuzoi propozimin e VMRO-DPMNE-së për shfuqizimin e Qeverisë teknike, pas së cilës Mickoski nuk e ngriti këtë çështje në takimin e lidershipit, ai në një intervistë për televizionin Shenja la të kuptohet se është e mundur që të mos e mbështesin Qeverinë e Përzhinës. Lideri i opozitës thotë se për momentin është qëndrim i tij personal dhe se për këtë do të diskutohet ende nga pushteti partiak. Sipas Mickoskit, qeveria teknike është në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjet. Ai mohon edhe pretendimet se kërkon të shfuqizojë qeverinë teknike, sepse është kundër kryeministrit shqiptar.

- Unë kam qenë i pari që sugjerova që Afrim Gashi të jetë kryeministër, Gashi është shqiptar. Ne nuk jemi kundër një kryeministri shqiptar. Dhe nuk do të jemi kurrë, por nuk mund të pranojmë diçka që është kundër ligjit dhe Kushtetutës dhe ligji thotë që kryeministri vjen nga partia që ka më shumë deputetë në parlament. Aktualisht situata është e tillë që as BDI, as Aleanca për Shqiptarët, as PDSH e as LSDM nuk kanë më së shumti deputetë në Kuvend. VMRO-DPMNE ka më së shumti deputetë dhe për këtë jemi të përmbajtur në këtë çështje - thotë Mickoski.

Ai shton se partia ende do të diskutojë nëse do të marrin pjesë në qeverinë teknike.

- Kemi kërkuar të fshihet qeveria teknike. Ne nuk mund të marrim pjesë në diçka që është e katalizuar keq dhe jo në përputhje me ligjet dhe Kushtetutën. Ne mund të marrim pjesë në Qeveri, por ju do të na lejoni të jemi të përmbajtur në lidhje me votën e Qeverisë, e jo ta mbështesim atë, ky është qëndrimi im personal – thotë lideri i VMRO-DPMNE-së.

Sipas tij, edhe pa qeveri “Przhin”, LSDM dhe BDI mund ta realizojnë marrëveshjen për kryeministër shqiptar në 100 ditët e fundit të mandatit, por përmes qeverisë politike. Kjo do të thotë se Kovaçevski jep dorëheqje nga posti i kryeministrit, se kreu i shtetit Stevo Pendarovski ia jep mandatin mandatarit të propozuar dhe se në 100 ditët e fundit do të ketë qeveri politike pa pjesëmarrjen e opozitës.

Është për t'u habitur që një zyrtar i lartë i Aleancës për Shqiptarët ka informuar për “Shtypin e Lirë” se nëse nuk ka marrëveshje me Aleancën e LSDM-së dhe BDI-së për të mbajtur vendin vakant në KSHZ, në një rast të tillë nuk kanë asnjë detyrim që të tregohuni të drejtë me partnerët e qeverisë dhe se gjithçka është në lojë. Sipas zyrtarit që na informoi, nëse është e rëndësishme që LSDM të dalë në zgjedhje si front evropian nga këto tri subjekte politike, partia më e madhe në pushtet nuk do të mund të shpresojë në koalicion me Aleancën nëse voton për Besën. kandidat për KSHZ.

Përveç anulimit të mbështetjes për qeverinë teknike, Aleancë tashmë ka bërë të ditur se është në lojë edhe largimi nga qeveria aktuale dhe kandidimi i pavarur në zgjedhje. Siç e kemi paralajmëruar tashmë, lideri i Aleancës, Arben Taravari, do të vendosë në tavolinë zgjidhjet e mundshme që KSHZ-ja të shkojë në zgjedhje pa KSHZ të plotë, pra me një ulëse bosh, për të zgjeruar përbërjen e KSHZ-së. KSHZ nga shtatë në nëntë anëtarë. Sipas kësaj, përveç përbërjes aktuale - tre anëtarë nga LSDM, një nga BDI, dy nga VMRO-DPMNE dhe Aleanca për të mbajtur vendin në KSHZ, dhe Besa dhe Levica për të nominuar anëtarë, dhe opsioni që KSHZ të mbetet. me shtatë është gjithashtu në lojë.anëtar, dhe partnerët e qeverisë për të mbështetur kandidatin e Aleancës.

Nëse qeveria do të sigurojë shumicën për të votuar për qeverinë teknike do të varet edhe nga pozicionimi i bllokut opozitar shqiptar. Bashkimi Evropian për Ndryshim, i cili ka gjashtë deputetë, mendon se qeveria teknike duhet të mbetet për zgjedhjet e ardhshme, por kushti i tyre është që të përfaqësohen nga ministrat e tyre. Izet Majiti, pas largimit nga kryesia me Bilal Kasamin dhe Afrim Gashin, pikërisht për shkak të sherrit me kryetarin e Kuvendit Talat Xhaferi për vendin e lirë në KSHZ, tha se duhet të ketë qeveri teknike dhe ministrat t'i takojnë shqiptarit. opozita, me qëllim që, siç u tha, të largohej një pjesë e regjimit.

Sipas renditjes së forcave në Kuvend, ka mundësi që të mos zgjidhet qeveria teknike, nëse 44 deputetë të VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit votojnë “kundër” ose “abstenojnë”, plus Pavle Trajanov nga Bashkimi Demokratik, i cili Gjithashtu deklaroi se është kundër plus tetë deputetë të Aleancës për Shqiptarët, gjashtë deputetë të Bashkimit Evropian për Ndryshim dhe dy të së Majtës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës