A po vjen fundi për Boris Johnson?

Boris Johnson / Foto: EPA-EFE / ANDY RAIN

Gjithçka mund të ketë mbaruar për Boris Johnson - edhe pse sa kohë do t'u duhet armiqve të tij për ta "përfunduar" atë nuk është aspak e qartë. Dy humbje zgjedhore gati dy javë më parë nxitën thirrjet për ministrat e kabinetit për të organizuar një lloj grushti shteti kundër Boris Johnson, dhe më në fund duket se po ndodh. Kujdestar.

Nuk ka ende një konfirmim zyrtar, por është e pamundur të besohet se dorëheqjet e Sajid Javid dhe Rishi Sunak nuk ishin të koordinuara. Mund të ketë edhe dorëheqje të tjera.

Edhe nëse nuk do të kishte të tjerë, gjendja shpirtërore në Partinë Konservatore tashmë ishte kthyer kundër Johnson - ndoshta në mënyrë vendimtare.

Johnson është shumë kokëfortë dhe nuk ka gjasa të heqë dorë vetëm sepse dy ministra kanë vendosur të largohen. Por gjithnjë e më shumë deputetë konservatorë besojnë se nuk kanë asnjë shans për të fituar zgjedhjet e ardhshme nën udhëheqjen e tij. Në fund, ai vlerësim duhet të jetë vendimtar, shkruan “The Guardian”.

Video e ditës