LSDM heq dorë nga tre kandidatë për koalicion me Ahmetin dhe Selën?

Disponimi në BDI është që në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të shkohet në mënyrë të pavarur, pra në koalicion me PDSH-në dhe partitë e Arianit Hoxhës dhe Skënder Rexhepit. Megjithatë, në takimin Ahmeti-Kovaçevski do të bëhet e qartë nëse është e mundur një performancë e përbashkët parlamentare, pasi BDI-ja tashmë ka vendosur që do të ketë kandidatin e saj për president.

Lideri i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, në takimin final, i cili duhet të mbahet deri në fund të javës, do ta bindë liderin e BDI-së, Ali Ahmeti që të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare me lista të përbashkëta dhe do të kërkojë mbështetje për kandidatin për president të LSDM-së në raundin e dytë zgjedhor. pasi u bë e qartë se BDI-ja do të dalë me kandidatin e saj për kryetar të shtetit, tha për “Sloboden Pechat” një zyrtar i lartë i LSDM-së. Kovaçevski nuk heq dorë nga “Fronti Europian” dhe në një takim të veçantë do të takohet me Ziyadin Selën, kreun e një pjese të Aleancës për Shqiptarët, për një paraqitje të përbashkët në zgjedhjet parlamentare.

Se këtë javë do të ketë një takim mes Kovaçevskit dhe Ahmetit, që partnerët qeveritarë të përcaktojnë më në fund se si do të dalin në zgjedhjet e dyfishta, ka konfirmuar zëvendëskryeministri Artan Grubi në një paraqitje të ftuar në “360 Gradë”.

Sipas zyrtarit të LSDM-së që na informoi, në takim Kovaçevski dhe Ahmeti do të analizojnë se çfarë tregojnë sondazhet dhe sondazhet dhe do të diskutojnë për performancën zgjedhore. Analizat e LSDM-së treguan se është më pragmatike që partnerët qeveritarë të paraqiten në lista të përbashkëta siç është Fronti Evropian, gjegjësisht se për shkak të modelit të kalkulimit të Dontit do t'u mundësohet që të kenë numër më të madh të deputetëve sesa të shkojnë në zgjedhje. në mënyrë të pavarur.

Jozyrtarisht, për të bërë bashkë BDI-në dhe Aleancën e Selës, LSDM-ja është e gatshme që tre bartës të listave të jenë nga partia e Ahmetit dhe Selës. Kjo do të thoshte se BDI do të kishte bartës në Njësinë e Gjashtë dhe të Dytë zgjedhore dhe Sela do të merrte njësinë e Pestë. Mirëpo, ky është një variant më pak i mundshëm, sepse, siç thotë zyrtari, nëse në “gjashtë” nuk diskutohet se bartësi është BDI, në “pesë” është simptomatik, sepse Aleanca e Fshatrave ka mbështetje. në Strugë dhe Kërçovë, por jo në Manastir, Ohër dhe Resnjë. Ose sërish në “çift”, ku është e rëndësishme edhe për LSDM-në edhe për BDI-në të kenë bartës të listave. Prandaj, oferta e parë do të jetë që LSDM, BDI dhe Aleanca e Fshatrave të shkojnë me të ashtuquajturat. bartësit e listës. LSDM dikur ka shkuar në zgjedhje me bartës të listave, por nga partia e saj. Nëse kjo është e pranueshme për BDI-në dhe Aleancën e Fshatrave, do të thotë se do të ketë dy mbajtës të listave për secilën zonë. Për shembull, në "gjashtë" bartës duhet të jetë Ahmeti, me një mbajtës nga LSDM apo Aleanca. Në fushatë dhe në mitingje, dy mbajtësit do të drejtohen dhe dy do të përfaqësohen në mënyrë të barabartë në tabela.

Sa i përket kandidatit për president, LSDM-ja nuk do të kërkojë më mbështetje nga partnerët qeveritarë në raundin e parë zgjedhor, por është e rëndësishme që ata të japin garanci nga Ahmeti dhe Sela se kandidati i tyre do të ketë mbështetjen në rrethin e dytë zgjedhor. Prandaj, është pothuajse e sigurt se LSDM-ja në zgjedhjet presidenciale do të shkojë me Stevo Pendarovskin, i cili pesë vjet më parë mori mbështetjen e BDI-së si kandidat me konsensus.

Disponimi në BDI është që në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të shkohet në mënyrë të pavarur, pra në koalicion me PDSH-në dhe partitë e Arianit Hoxhës dhe Skënder Rexhepit. Megjithatë, në takimin Ahmeti-Kovaçevski do të bëhet e qartë nëse është e mundur një performancë e përbashkët parlamentare, pasi BDI-ja tashmë ka vendosur që do të ketë kandidatin e saj për president.

Talat Xhaferi, Ali Ahmeti Foto: Facebook Xhaferi

Xhaferi: Ahmeti nuk do të pranojë të jetë kandidat

Grubi në një intervistë për “360 gradë” ka konfirmuar informacionin e “Sloboden Pechat” se partiakët e tij po e bindin. Ahmeti të jetë kandidat për president. Ideja që ai të jetë kandidat i BDI-së për kryetar të shtetit i përket BDI-së dhe votuesve. Sipas Grubit, BDI-ja ende nuk ka vendosur se kush do të jetë kandidati i tyre për kryetar të shtetit, sepse kjo çështje nuk është diskutuar në organet e partisë. Ai thotë se është e vështirë ta bindin Ahmetin si kandidat për kryetar të shtetit, sepse lideri i tyre besonte se ai nuk është në politikë për hir të pozitave, por për hir të misionit.

“Ideja është e të gjithëve neve, e BDI-së, e votuesve. Vendi e meriton Ali Ahmetin të jetë president. E dini qëndrimin e tij: Unë jam misionar, nuk jam zyrtar. Dhe para këtij argumenti, ne të gjithë duhet të tërhiqemi. Por nëse pyet ndonjë anëtar të BDI-së, cilindo votues të BDI-së, sigurisht që do të zgjedhin Ali Ahmetin - thotë Grubi.

Edhe kryeministri teknik Talat Xhaferi tha se mendon se Ahmeti nuk do të pranojë të jetë kandidat.

- Zoti Ahmeti ka një mision dhe nuk është pretendent për post, me sa di unë. Unë nuk mendoj se ai do të pranojë të jetë kështu. Misioni i tij është Evropa, Bashkimi Evropian dhe ai është duke punuar në atë mision. Nuk mendoj se ai i jep përparësi konkurrencës mbi mbajtjen e ndonjë posti. Po të donte një zyrë mund të kishte ndonjë zyrë në këto 22 vjet – tha Xhaferi.

Sipas Grubit, në BDI ka shumë emra që mund të jenë kandidatë për president, duke filluar nga nënkryetarë partiakë, sekretarë, veteranë dhe jopartiakë. Grubi beson se Bujar Osmani mund të jetë një kandidat i shkëlqyer për president.
Zëvendëskryeministri konfirmoi informacionin e “Sloboden Pechat” se ideja fillestare ishte që të gjitha partitë e shqiptarëve të dilnin me një kandidat të përbashkët jopartiak për kreun e shtetit, por që pas kandidimit të kreut të një pjese të Aleanca për Shqiptarët, Arben Taravari, ajo ide dështoi.
Zyrtarët e BDI-së në Facebook tashmë kanë nisur fushatën për kandidatin për president. Me një foto të liderit thonë: “Ahmeti sjell një lajm të madh”.

Ahmeti. Foto: Facebook

Aleanca e Selës është ende pro daljes së pavarur në zgjedhje

Nga Aleanca e Fshatrave thanë për “Sloboden Pechat” se për momentin mbetet në fuqi vendimi i Kryesisë Qendrore për pjesëmarrje të pavarur në zgjedhje. Megjithatë, ata thonë se janë të shpërndarë në bazë dhe se ecuria e zgjedhjeve do të vendoset nga anëtarësia. Partia nuk ka marrë ende një vendim nëse do të garojë me kandidatin e saj për president.
Grubi ka konfirmuar edhe informacionin e “Sloboden Pechat” se nëse VMRO-DPNE fiton zgjedhjet, gjendja e shumicës së partive shqiptare do të jetë të kalojë më parë ato kushtetuese ndryshime, dhe më pas për të formuar një qeveri.

- Aktualisht po flasim për të njëjtën gjë si në vitin 2011. Nuk e di a ju kujtohet kur pas konstituimit të Kuvendit dhe para formimit të qeverisë janë marrë disa vendime të vështira, si për shembull interpretimi autentik i Ligjit për Amnistinë dhe Ligjit për Gjuhët. E njëjta gjë duhet të përsëritet edhe pas këtyre zgjedhjeve – para se të formohet ndonjë qeveri, të miratohen ndryshimet kushtetuese – tha Grubi.

Ai përsëriti se BDI ka vija të kuqe nga të cilat nuk do të devijojë, përkatësisht votimin e amendamenteve kushtetuese, si dhe pranimin e Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, Marrëveshjes së Prespës dhe Marrëveshjes për fqinjësi të mirë me Bullgarinë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës