SDP ka prezantuar ministrat e rinj në qeverinë gjermane të udhëhequr nga Scholz

Të Gjelbrit para vendimit për koalicion me SPD dhe FDP / Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN

Partia Socialdemokrate e Gjermanisë (SDP) prezantoi sot ministrat në qeverinë e re të udhëhequr nga Olaf Scholz. raporton DW.

Emërimi i Karl Lauterbach si ministër i ri i Shëndetësisë gëzoi opinionin gjerman. Gjatë pandemisë së koronavirusit, mjeku i shquar u bë ylli i festës sepse ai aktualisht ka mbi 700.000 ndjekës në Twitter dhe shfaqet në shfaqje televizive pothuajse çdo javë, duke bërë thirrje për veprime të forta për të shtypur përhapjen e virusit.

SPD do të ketë një numër grash në postet kyçe në kabinetin e ri. Kancelari i ardhshëm Olaf Scholz ka emëruar Nancy Fesser ministren e parë të brendshme femër të Gjermanisë, ndërsa Christine Lambrecht do të drejtojë ministrinë e mbrojtjes.

Klara Gejvic do të marrë Ministrinë e re të Strehimit. Svenja Schulze, e cila ishte ministre e mjedisit në qeverinë e Angela Merkelit, do të marrë përsipër ministrinë e zhvillimit, ndërsa Hubertus Heil do të mbetet ministër i punës.

Scholz ka premtuar se qeveria e re do të mbështesë gratë në politikë dhe se ato do të marrin gjysmën e posteve ministrore.

Në një konferencë partie të shtunën, SDP miratoi një marrëveshje të re koalicioni që do të bashkëqeverisin me të Gjelbërit dhe Liberalët (FDP). Marrëveshja mori mbështetje dërrmuese, me 598 delegatë që votuan pro, shtatë kundër dhe tre abstenuan.

Qeveria e re do të betohet të mërkurën.

Video e ditës