Këshilli i Sigurimit i OKB-së nesër do të diskutojë situatën në termocentralin bërthamor Zaporozhye në jug të Ukrainës.

Zaporozhye/ Foto EPA-EFE/MINISTRIA E EMERGJENCAVE RUSE

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të mbajë nesër një takim urgjent për të diskutuar situatën në termocentralin bërthamor Zaporozhye në Ukrainë, pasi Kievi dhe Moska akuzojnë njëri-tjetrin për granatimet e instalimit.

Burime pranë presidencës së Këshillit të Sigurimit të Kinës thanë se takimi është planifikuar për 11 gusht në orën 15:XNUMX me orën lokale.

Burime të tjera diplomatike thonë se takimi i përfaqësuesve të 15 vendeve anëtare të Këshillit të Sigurimit do të mbahet nesër pasdite me kërkesë të Rusisë.

Rusia ka të drejtën e vetos, si dhe anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, përkatësisht Kina, Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania e Madhe.

Të paktën 14 persona vdiqën në sulmet e fundit ajrore pranë termocentralit bërthamor të Zaporozhye, i cili ka qenë nën kontrollin rus që nga marsi.

Grupi i shtatë vendeve më të zhvilluara industrialisht në botë (G7) akuzoi sot Rusinë se po kërcënon rajonin rreth Zaporozhye dhe kërkoi që termocentrali bërthamor të kthehet nën autoritetin e autoriteteve ukrainase.

Video e ditës