Princi saudit: Procesi i paqes në Ukrainë kërkon një kompromis të vështirë

Princi i Arabisë Saudite Foto: EPA

Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite, Princi Faisal bin Farhan Al Saud, tha se çdo bisedim i besueshëm i paqes për luftën në Ukrainë do të kërkonte pjesëmarrjen ruse dhe do të përfshinte "kompromis të vështirë".

Duke folur në një konferencë në Zvicër për të hapur rrugën për procesin e paqes, ministri tha se Arabia Saudite është e përkushtuar për të ndihmuar në përfundimin e konfliktit.

“Ne mendojmë se është e rëndësishme që komuniteti ndërkombëtar të inkurajojë çdo lëvizje drejt negociatave serioze që do të kërkojnë një kompromis të vështirë si pjesë e rrugës drejt paqes”, tha princi.

Arabia Saudite konsiderohet si një nga kandidatët kryesorë për të pritur konferencën, e cila do të mbahet si vazhdim i një mbledhjeje fundjave të dhjetëra liderëve botërorë në Zvicër.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës