Sasho Mijalkov lirohet nga burgu të enjten

Sasho Mijalkov
Sasho Mijalkov / Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Sasho Mijalkov është i lirë që nga e enjtja, me kusht që të mos kryejë vepër deri më 25 prill të vitit të ardhshëm.

“Gjykata e Apelit në Shkup, në interes të opinionit dhe mediave informon se duke vepruar në lëndën penale KR-84/24, në seancën e mbyllur të datës 14.05.2024, ka marrë aktvendim me të cilin ka pranuar ankesën e i dënuari S.M. nga S. dhe aktvendimi i Gjykatës Themelore Penale Shkup e ndryshoi në mënyrë që i dënuari të lirohet më 23.05.2024 nga vuajtja e dënimit me burg, me kusht që të mos kryej vepër të re deri në skadimin e lirimit me kusht - 25.04.2025. “, thuhet në deklaratën e Apelit.

Ankesa e Mijalkovit është kundër vendimit të Gjykatës Themelore Penale Shkup, me të cilin Gjykata ka marrë vendim për lirim me kusht të ish-kreut të UBK-së, me të cilin është dashur të largohet nga KPD Strugë më 25 dhjetor të këtij viti, dhe me kusht. Lëshimi konsiderohet deri më 25 Prill 2025.

Mijalkov po vuan dënimin në burgun e Strugës, pasi e pranoi fajësinë dhe u dënua me tre vjet burg për rastin “Perandoria”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës