Sasho Mijalkov është i lirë: Ka qenë shembull për të dënuarit tjerë, tha drejtori i burgut

Sasho Mijalkov
Sasho Mijalkov / Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Ish-drejtori i Administratës së Sigurisë dhe Kundërzbulimit, Sasho Mijalkov, është i lirë, transmeton “360 Gradë”. Mëngjesin e sotëm në orën 9:30 ai ka dalë nga burgu i Strugës ku vuante dënimin për rastin “Perandoria”.

- Ai ishte shembull për të dënuarit e tjerë. Ai u largua sot rreth orës 9:30. Respektonte rendin e shtëpisë, të tjerët i ndihmonte në angazhimet e punës brenda burgut, në rregullimin e parkut, tha për mediat drejtori i burgut të Strugës Valjon Kura dhe shtoi se pretendimi se Mijallkov nuk ka qenë fare në burg është. spekulime dhe të pavërteta. 

Drejtori pohon se Mijalkov nga dje punonte si shofer për nevojat e burgut.

- Punonte deri dje. Veturën e ka vozitur për nevojat tona, përmes Strugës dhe Ohrit, tha Kura.

Kusht për lirinë e Mijallkovit është që ai të mos kryejë krim deri më 25 prill 2025. Ai akuzohej për bashkim kriminal dhe për blerje dhe fshehje të paligjshme të pasurisë. Sipas Prokurorisë Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, të udhëhequr në atë kohë nga prokurorja Vilma Ruskovska, pasuria e tij vlerësohej në 30 milionë euro, por më vonë kjo vlerë u përgjysmua me një vlerësim tjetër.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës