Populli i Sarajevës e priti me duartrokitje votimin e rezolutës për Srebrenicën

Banorët e Sarajevës u mblodhën për të parë seancën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ku u miratua rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë.

Shoqatat e viktimave të luftës së bashku me ambasadorë nga vende të ndryshme u bashkuan për të uruar Kombet e Bashkuara për miratimin e kësaj rezolute.

Më në fund ka ardhur koha që njerëzit që janë viktima të marrin drejtësinë e tyre”. "Askush nuk mund të përçmojë apo mohojë atë që ndodhi në Srebrenicë," thanë banorët e Sarajevës.

Kombet e Bashkuara kanë miratuar një rezolutë që përcakton një ditë vjetore për të përkujtuar gjenocidin e më shumë se 8.000 myslimanëve të Bosnjës nga serbët e Bosnjës në vitin 1995, një veprim i kundërshtuar ashpër nga serbët që kanë frikë se do t'i etiketojë të gjithë si mbështetës të "gjenocidit" të vrasjeve masive.

Votimi në Asamblenë e Përgjithshme prej 193 anëtarësh ishte 84 me 19, me 68 vende abstenuan, duke reflektuar shqetësimet e shumë vendeve për ndikimin e votimit në përpjekjet për pajtim në Bosnjën thellësisht të ndarë.

Rezoluta cakton 11 korrikun si "Ditën Ndërkombëtare të Kujtimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit të Srebrenicës 1995", që do të festohet çdo vit duke filluar nga ky vit.

Rezoluta, e sponsorizuar nga Gjermania dhe Ruanda, nuk e emëroi Serbinë si fajtore, por kjo nuk e ndaloi një fushatë intensive lobimi për një votë "jo" nga presidenti serb i Bosnjës Milorad Dodik dhe presidenti i Serbisë fqinje, Aleksandar Vuçiç.

Vrasjet e Srebrenicës ishin kulmi i përgjakshëm i luftës së Bosnjës 1992-1995, e cila pasoi shpërbërjen e ish-Jugosllavisë.

Si Serbia ashtu edhe serbët e Bosnjës kanë mohuar që gjenocidi ka ndodhur në Srebrenicë, edhe pse ai është krijuar nga dy gjykata të OKB-së.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës