Saraçin: Rruga e Kurtit në dialog nuk është e mirë për interesin afatgjatë të Kosovës

Manuel Saracin / Linja e kreditit të fotografive: MICHAEL KAPPELER / AFP / Profimedia

I dërguari i posaçëm gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Saratsin, komentoi për ABC News shqiptare problemet me të cilat përballen vendet e rajonit, si dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, për të cilin kërkoi më shumë vullnet politik dhe palët të ndërmarrin veprime konkrete, sepse sipas saj nuk është detyrë e Bashkimit Evropian të jetë arbitër.

Ai shtoi se Serbia duhet të fillojë rrugën drejt BE-së dhe kërkoi nga Beogradi që të vendosë sanksione kundër Rusisë.

Sa i përket marrëdhënieve të Albin Kurtit me bashkësinë ndërkombëtare, Saratsin vlerësoi se “nuk është në interesin afatgjatë të Kosovës që të humbasë mundësitë drejt BE-së”.

Rruga që po ndjek qeveria e z. Kurti në dialog, kam frikë se mund të mos jetë e mirë në plan afatgjatë dhe nuk është në interesin e Kosovës, për afrimin me Bashkimin Evropian. Kam frikë se mund të çojë më shumë në drejtim të vetëbesimit dhe humbjes së mundësive për të shkuar në Bashkimin Evropian, vlerëson ai.

Ai komentoi edhe Samitin e mbajtur në Tiranë dhe bëri thirrje “të mos përdoret e kaluara për të rritur ndjenjat nacionaliste”, por që vendet e Ballkanit Perëndimor të punojnë së bashku për të ecur drejt Bashkimit Europian.

Mendoj se nuk duhet ta nënvlerësojmë këtë ide të përgjithshme të samitit, i cili u organizua për të treguar se Moldavia, Ukraina dhe vendet e Ballkanit Perëndimor janë bashkë dhe se së bashku mund të arrijnë shumë dhe duhet parë pozitivisht. Ju e dini se çdo hap i ndërmarrë nga një prej këtyre vendeve do të ndihmojë të tjerët. Kjo është shumë pozitive, vlerëson Saracin.

Ai theksoi se ajo që ndjente si atmosferë mes liderëve ishte shumë e rëndësishme.

Për më tepër, Tirana dha një mundësi për një takim dypalësh mes presidentëve, ukrainas Volodymyr Zelenskiy dhe serb Aleksandar Vuçiq, që sigurisht ka disa synime, e dini, ndoshta edhe të dobishme për palën serbe, por në përgjithësi, është padyshim një fazë e mirë. tha i dërguari i posaçëm gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Saratsin, për ABC News.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës