Samsonenko zyrtarisht e shiti Vardarin për dy milionë denarë

Klubi më i njohur i futbollit zyrtarisht mori pronarë të rinj / Facebook / FK Vardar

Skuadra më e trofeshme e futbollit në Maqedoni, Vardari, e cila për herë të parë në kampionin vendor luan në ligën e dytë, nga dje ka pronar të ri, pasi në Bursën e Maqedonisë u shitën 100 aksione me çmim prej 20.000 denarë. për aksion, shkruan Faktori.

I gjithë transaksioni kap shumën prej 32.520 euro, përkatësisht dy milionë denarë.

Shitësi i aksioneve është RK Vardar pronar i së cilës është biznesmeni rus Sergei Samsonenko.
Me blerjen e Vardarit, pronari i ri mori përsipër borxhet e “kuqezinjve” të cilat arrijnë në rreth tre milionë euro.

Jozyrtarisht, pronar i ri i FC Vardarit është kompania e Shkupit “Blue Sky”., e cila para dy muajsh është marrë vesh me qytetin e Shkupit për të marrë drejtimin e klubit, si dhe ka marrë edhe borxhet e klubit.

Video e ditës