Vetëm për dy unaza të mira martese duhen 500 euro, kohët e arta të porsamartuarve kanë kaluar

Në të kaluarën bliheshin zinxhirë floriri për matura dhe dasma, tani shumë nga blerësit pasi i kanë parë çmimet kalojnë në argjend, thonë dyqanet në Shkup.

Në dyqanet e bizhuterive, gjithçka është me shkëlqim dhe e bukur, por bizhuteritë nuk janë të disponueshme për shumicën e njerëzve. Zinxhiri, byzylyku, vathët dhe unaza floriri dikur ishin pjesë e detyrueshme e një dhurate për nusen, ndërsa sot prindërit e porsamartuarve të ardhshëm enden nervoz nëpër dyqane. Është e njëjta gjë me ata "tradicionalistët", që ende duan t'u japin të dashurve të tyre diçka të artë për diplomim.

Ka pak njerëz nëpër bizhuteritë në qytet edhe pse maturat dhe dasmat janë në lulëzim. Dhe, siç thonë shitësit, shumë shpesh ndodh që në vend të bizhuterive prej ari të blihen bizhuteri argjendi. Nuk është për t'u habitur, nëse mund të shihni nga asortimenti i buzëkuqit tradicional "Ruby" se një varëse shumë e vogël kushton 4.500 denarë. Nuk ka zingjirë ari më të lirë se 5.500 denarë dhe zinxhir i shkurtër dhe i hollë që do të thotë se për një komplet të tillë duhet të ndahen 10.000 denarë. Nuk ka vathë nën 6.000 denarë dhe janë mjaft të vegjël.

Shitëset thonë se kur vijnë blerësit, nuk shohin më se sa shumë u pëlqen diçka, por sa do të mund të futen në buxhetin e familjes.

- Këtu erdhën disa njerëz që donin të blinin një dhuratë të këndshme për diplomim. Njerëzit thonë: "Si mund të turpërohemi tani me mbesën e tyre, kur e njëjta grua erdhi në maturën e fëmijës tim në atë kohë me një zinxhir floriri". Ata nuk blenë flori, blenë bizhuteri argjendi më të bukura dhe më të habitshme - tregoi shitësja për një incident.

Gjithsesi, për një set nusërie “të vërtetë”, siç kanë qenë dikur, duhen lënë mënjanë të paktën 1.000 euro.

- Është shumë e pakëndshme kur sheh se si dikush dëshiron t'i bëjë nuses një dhuratë të këndshme për një dasmë, kështu që fillon me ambiciozitet me një unazë më të bukur, pastaj ndërsa zbulon çmimet, dhuratën e zëvendëson me një copë gjithnjë e më të vogël. Por kjo është... Edhe ne disi duhet të justifikojmë pse shesim kaq shtrenjtë - thotë bashkëbiseduesi ynë në një nga argjendaritë.

Por sipas eksperiencës së një prej pronarëve të bizhuterive në GTC, nuset “e reja” nuk duan bizhuteri ofenduese.

- Dhe vetë nuset, kur vijnë për të zgjedhur, kërkojnë diçka më të butë, për të përkujtuar aktin. Më herët donin copa më masive, tani nuk ka asnjë zinxhir apo byzylyk që binte në sy - thotë argjendaria.

Në dyqanin e tij shikuam ofertën e unazave të martesës dhe nga matjet rezultoi se janë dy unaza të mira për çiftin e ardhshëm të martuar për më pak se 500 euro.

– Për punën e mëparshme a kemi 1 për qind. Nuk blejmë më as bizhuteri, ndaj nuk kemi ofertë të madhe – thotë pronari i argjendarisë.

Ai gjithashtu tregoi se për një periudhë të gjatë kohore të rinjtë kanë blerë më shumë arin e bardhë se arin e verdhë. Një gram ari i bardhë dhe një gram ari i verdhë kanë të njëjtin çmim, por vetë përpunimi i bizhuterive e bën arin e bardhë pak më të shtrenjtë. Natyrisht, çmimi i blerjes me të cilin argjendaritë blejnë arin (bizhuteri të vjetra) është 35 deri në 38 euro për gram, ndërsa kur bizhuteri shitet, ata marrin 65 deri në 74 euro për gram.

Nëse, në pjesën më të madhe, kohët e arta për argjendaritë kanë ikur, ka ende nga ata që thonë se presin një sezon të mirë.

- Në pranverë dhe në vjeshtë shumë njerëz tanë nga diaspora vijnë dhe bëjnë dasma këtu. Atyre u pëlqen t'u bëjnë nuses dhurata të pasura dhe dinë të blejnë bizhuteri të mëdha për nuset e ardhshme të djemve të tyre - thonë ata në një argjendari në Çarshinë e Vjetër.

Gurët e çmuar mund të gjenden edhe në dyqanet e bizhuterive. Sa për ilustrim “zgjodhëm” një unazë ari të bardhë me një diamant 0,75 karat dhe çmimi që na thanë është 3.000 euro.

Sasho Dukovski, pronar i bizhuterive ekskluzive “Sigma”, i cili është edhe kryetar i Odës Ekonomike në SSK, thotë se për një periudhë të gjatë kohore çmimi i bizhuterive të gatshme nëpër dyqane jo vetëm që nuk është rritur, por ka edhe një tendencë në rënie.

- Nëse i shikoni çmimet në ekranin e bursës, mund të keni përshtypjen se e vlerësoni rritjen, por nuk është kështu me bizhuteritë në dyqanet tona - përfundon Dukovski.

Një problem i vënë në dukje nga argjendaritë është “kontrabanda” e arit. Buletinet e Drejtorisë doganore shpesh janë të mbushura me tekste për arin e sekuestruar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës