Vetëm një ngjarje simbolike: Pse rusët u tërhoqën nga ishulli i gjarpërinjve - dy ngjarje janë kyçe

Ishulli i gjarpërinjve Ukrainë Deti i Zi
Imazhi satelitor i ishullit i marrë nga Maxar Technologies / Foto: Profimedia

“Forcat ruse janë tërhequr nga ishulli i gjarpërinjve në brigjet ukrainase të Detit të Zi në shenjë vullneti të mirë”, tha Ministria e Mbrojtjes ruse. Dhe gjoja "shenja e vullnetit të mirë" i referohet përpjekjeve të Kombeve të Bashkuara për të organizuar një korridor humanitar për eksportin e produkteve bujqësore nga Ukraina, ndaj Moska po bën një vepër të mirë duke u larguar nga ishulli i gjarpërinjve.

E vetmja gjë që Ministria e Mbrojtjes Ruse nuk përmendi ishte fakti se ata u detyruan ta bënin këtë nga donacioni i SHBA-ve të raketave me shumë tyta M142 me lëvizshmëri të lartë (HIMARS). Ushtria ukrainase transportoi një nga HIMAR-ët e parë fillimisht në Odesa dhe më pas pak më në jug, pranë ishullit të gjarpërinjve. Sulmi i parë u njoftua më 21 qershor, kur imazhet satelitore treguan të paktën tre vende të sulmit. Imazhet satelitore nga 23 qershori treguan një zonë dukshëm më të madhe të ndikimit të raketave ukrainase.

Dy ngjarje kryesore

Për shkak se ishulli i gjarpërinjve është në thelb një shkëmb pak më i madh, aftësia e Rusisë për të vendosur fuqi punëtore dhe armë ishte shumë e kufizuar. Dhe raketat e listuara M30 dhe M31 të lëshuara nga HIMARS kanë një rreze veprimi prej të paktën 70 km (sipas prodhuesit Lockheed Martin), por edhe udhëzime të kombinuara inerciale / GPS në mënyrë që saktësia e tyre të mos ulet me rritjen e rrezes.

Sa herë që godet HIMARS, ai mund të lëshojë gjashtë raketa M30 / 31 në sekonda. Të vogla dhe mjaft të shpejta për t'iu shmangur sistemeve anti-raketë të Rusisë Tor dhe Panzer-S1, raketat goditën pozicionet ruse në ishullin e gjarpërinjve pa u ndëshkuar, duke e bërë ishullin pjesën më të rrezikshme të fushës së betejës ukrainase për trupat ruse.

Një ngjarje po aq e rëndësishme që nxiti "vullnetin e mirë" të Rusisë ndodhi disa ditë më parë. Më 17 qershor, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës njoftoi lajmin e mirë se dy raketa anti-anije Harpun kishin fundosur rusin Vasily Beck, i cili po udhëtonte për në ishullin e gjarpërinjve, me armë dhe personel.

Për të konfirmuar pretendimin e tyre, ata publikuan edhe pamjet nga dronët që tregojnë se dy raketat godasin objektivin. Beck u godit edhe pse lundronte në mënyrë që në çdo moment midis tij dhe bregdetit ukrainas ishte Ishulli i Gjarpërinjve, pas të cilit ata përpiqeshin të fshihnin hijet e radarit. Mbytja e Beck vërtetoi se çdo përpjekje e mëtejshme për të furnizuar ishullin me anije luftarake më të mëdha ndoshta do të përfundonte njësoj.

Humbjet peshojnë më shumë se fitimet

Me dronët ukrainas që qarkullonin vazhdimisht mbi ishullin e gjarpërinjve, furnizimi me helikopterë nuk ishte pa rrezik. Me shpejtësi mbi 2500 km/h, raketave HIMARS u duhen 100 sekonda për të fluturuar 70 km. Kjo nuk mjafton që një helikopter të ulet i sigurt, të zbresë dhe të ngrihet përsëri. Shtabi i Përgjithshëm rus përfundimisht arriti në përfundimin se humbjet do të tejkalonin fitimet dhe u mor një vendim "vullneti i mirë".

Edhe ukrainasit nuk mund të "ecin" vetëm në ishullin e gjarpërinjve. Atë që u bënë rusëve, rusët mund t'ua kthejnë. Nëse ukrainasit përpiqen të krijojnë një bazë në ishull dhe të vendosin sisteme kundërajrore dhe raketa kundër anijeve atje, ata do të goditen menjëherë nga raketat ruse të lundrimit dhe / ose balistike.

Mbrojtja ajrore e Ukrainës aktualisht nuk ka armë për t'u mbrojtur kundër këtyre sulmeve. Pasi të vijë nga perëndimi, sigurisht që nuk do ta vendosë në një shkëmb në mes të detit, por do ta përdorë për të mbrojtur qytetet. Marina e Ukrainës mund të dërgojë disa trupa në ishull për të ngritur flamurin shtetëror atje si një akt shumë simbolik dhe asgjë më shumë. Prandaj, Snake Island do të mbetet tokë e askujt deri në fund të luftës.

Dy probleme mbeten

Fakti është se marina ruse tashmë i ka shtyrë luftanijet e saj jashtë rrezes së raketave anti-anije Harpun, e cila hap një korridor përgjatë bregdetit ukrainas. Por ka dy probleme. E para është se anijet ruse kanë mbetur në jug të Detit të Zi dhe mund të mos jenë ende në gjendje të lundrojnë në portet e Ukrainës.

Një problem tjetër janë qindra minat detare që lundrojnë në Detin e Zi. Rusët fajësojnë ukrainasit, dhe ukrainasit fajësojnë rusët për vendosjen e fushave të minuara, dhe me siguri të dyja palët kanë vendosur mina detare - rusët për të parandaluar lundrimin dhe ukrainasit për të vështirësuar uljen, veçanërisht në rajonin e Odessa. Shumë nga këto miniera tani po lundrojnë në mënyrë të pakontrolluar përgjatë Detit të Zi dhe rrezikojnë trafikun detar jo vetëm përgjatë brigjeve të Ukrainës, por edhe përgjatë Bosforit. Mediat rumune, bullgare dhe turke raportojnë herë pas here për zbulimin dhe shkatërrimin e një tjetër miniere të tillë.

Kapja e ishullit të gjarpërinjve ishte një akt simbolik për rusët, dhe vetëm atëherë ata pushtuan një ishull në të cilin synonin të krijonin një bazë vëzhgimi në bregdetin jugor të Ukrainës. Prandaj, tërheqja e tyre është një fitore e madhe simbolike e Ukrainës. Dhe asgjë më shumë. Zgjidhja e problemit të eksporteve detare të grurit ukrainas, megjithatë, varet nga vullneti i mirë i Moskës.

Video e ditës