Sullivan: SHBA-të nuk kanë prova që Kina planifikon të furnizojë Rusinë me armë vdekjeprurëse

SHBA nuk konfirmon informacionin se Kina po përgatitet të dërgojë armë vdekjeprurëse në Rusi.

Kështu ka deklaruar Jake Sullivan, këshilltar për sigurinë kombëtare në SHBA.

Sipas tij, që në vitin 2022 kishte shqetësime se Kina mund të ofronte armë si "ndihmë vdekjeprurëse" direkte për Rusinë.

“Ne nuk e pamë këtë në 2022. Ne nuk e pamë atë në 2023. Nuk e shohim tani. Pres me padurim të bisedoj me Britaninë për t'u siguruar që të kemi një pamje të përbashkët operacionale. Dua të kuptoj më mirë se çfarë nënkuptohet në atë koment”, theksoi ai në konferencë.

Sullivan kujtoi shqetësimet e SHBA-së për atë që Kina po bën për të ushqyer makinën ushtarake të Rusisë, jo duke ofruar armë drejtpërdrejt, por duke siguruar burime për bazën industriale të mbrojtjes ruse.

“Kjo po ndodh. Kjo është diçka për të cilën ne jemi të shqetësuar. Ne po ndërmarrim hapa për ta kundërshtuar atë në një mënyrë të koordinuar me aleatët dhe partnerët tanë, dhe ju mund të prisni më shumë nga kjo në të ardhmen”, shtoi këshilltari i sigurisë kombëtare të SHBA.

Më 22 maj, Grant Shapps, Sekretari Britanik i Shtetit për Mbrojtjen, tha se Londra ka prova se Rusia dhe Kina kanë të bëjnë me "armët e përdorura në Ukrainë".

Sipas mediave perëndimore, gjatë luftës në Ukrainë, Kina u bë furnizuesi kryesor i Rusisë me mallra të nevojshme për armë të ndryshme.

Në tremujorin e fundit të vitit të kaluar, 70% e makinerive që mund të përdoren në prodhimin e armëve u importuan gjithashtu nga Kina.

Të martën, më 21 maj, Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë me Kinën, duke përfshirë vendosjen e sanksioneve, për të detyruar Pekinin të ndalojë mbështetjen e luftës së Rusisë në Ukrainë.

Duke komentuar nivelin e bashkëpunimit ushtarak midis Moskës dhe Pekinit, Blinken theksoi se deri më tani nuk është vërejtur dërgim i drejtpërdrejtë i armëve, por Kina ofron mbështetje logjistike dhe teknologjike për makinerinë ushtarake ruse.

Në vitin 2023, forcat ruse filluan të përdorin automjetet e të gjithë terrenit të prodhuesit kinez Desertcross në territorin e Ukrainës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës