Sali Berisha rizgjedh në krye të “Rinovimit të PD”

sali berisha
Sali Berisha / Foto: EPA / ARMANDO BABANI

Në Kuvendin e sotëm Kombëtar të Lëvizjes “Ripërtëritja e PD”-së së krahut më të shumtë të Partisë Demokratike të opozitës shqiptare, u rizgjodh në krye Sali Berisha, ish-kryeministër dhe president i Shqipërisë.

Sipas Ivi Koso, nga komisioni zgjedhor, Berisha ka marrë 938 vota nga 993 fletëvotimet e vlefshme nga gjithsej një mijë delegatë.

- Do të fitojmë sepse jemi në një mision shpëtimi për Shqipërinë. Ne do të fitojmë sepse kauza jonë është e drejtë, tha ndër të tjera Berisha duke falënderuar besimin.

Në Pallatin e Kongreseve, ku u mbajt Parlamenti, Berisha shoqërohej nga bashkëshortja e tij Liri dhe vajza e tyre Argita Maltezi, të cilat njoftuan se po i futet politikës, duke akuzuar se “vendi rrezikon të hyjë në diktaturë”.

Në këtë tubim u votua edhe një Rezolutë, në të cilën theks i veçantë vihet rëndësia e bashkimit në një bllok të vetëm opozitar “të gatshëm për të marrë përsipër të gjitha sfidat e kohës për të përballuar betejën me regjimin autokratik të narko- shteti".

Berisha ishte kreu i PD-së deri në vitin 2013, kur dha dorëheqjen pas humbjes së demokratëve në zgjedhjet parlamentare.

Ai u shpall lider historik, deri para dy vitesh kur nisën mosmarrëveshjet me Ljulzim Bashën, pasi Berisha u shpall i padëshirueshëm në SHBA.

Që atëherë, partia ka kaluar krizën më të thellë deri më sot. Anëtarët janë të ndarë në tre krahë: ai i Berishës, më pas Basha, i cili sipas gjykatës është kreu legjitim i partisë dhe Gazmend Bardi, i cili është më i afërt me Berishën nga pikëpamja, por nuk e nderoi duke marrë pjesë në takimin e sotëm. Kuvendi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës