Sali Berisha mbetet “non grata” në Britaninë e Madhe

Sali Berisha / Foto: EPA / ARMANDO BABANI

Ish-presidenti dhe ish-kryeministri shqiptar Sali Berisha mbetet i papranueshëm në Mbretërinë e Bashkuar pasi ankesa e tij u refuzua nga 'Bordi Special i Apelimit të Emigracionit' në Londër.

“Avokatët e Berishës u përpoqën, por nuk arritën të rrëzonin dosjen britanike përmes së cilës Home Office e shpalli atë ‘non grata’ më 19 korrik 2022. Sipas britanikëve, ish-kryeministri ishte i përfshirë në korrupsion, ndërhynte në punët e drejtësisë dhe kishte lidhje me krimin e organizuar, raporton Ora News, duke cituar Reuters.

Agjencia britanike publikoi vendimin e marrë sot në “Komisionin Special për Apelimin e Emigracionit”, ku gjyqtari i çështjes hodhi poshtë pretendimin e Berishës se ai “gëzon imunitet dhe nuk mund të dënohet në këtë mënyrë”.

- Ne mendojmë se është e papërshtatshme të zbatohet formula e imunitetit siç është shprehur një ish-kryetar shteti në këtë ankesë. Për këtë arsye dhe të tjera të deklaruara në seancën me dyer të mbyllura, refuzohet kundërshtimi i zotit Berisha për ndalimin e hyrjes në Britaninë e Madhe, thuhet në vendim.

Berisha (80) u shpall “non grata” nga Shtetet e Bashkuara në maj 2022 së bashku me familjen e tij (bashkëshorten, djalin dhe vajzën).

Ai ndodhet në arrest shtëpie që prej dhjetorit të vitit të kaluar, me akuzën e përfshirjes në korrupsion dhe shpërdorim detyre, gjatë privatizimit të kompleksit sportiv “Partizan” në Tiranë. Për një shumë minimale financiare, dhëndri mori hapësirën për vajzën e tij, në kohën kur Berisha ishte kryeministër, ku ndërtoi ndërtesa shumëkatëshe, duke fituar mbi 5 milionë euro fitim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës