Sallatë me pulë: Një recetë për një vakt të shëndetshëm dhe të ekuilibruar që është gati në një kohë të shkurtër

Sallatë me pulë dhe makarona / Foto: Lukáš Kliment / Ifood SM / Profimedia

Sallat pule është mbretëresha e sallatave si vakt. Ai është i pëlqyer në të gjithë botën sepse përgatitet shpejt, përmban pak kalori dhe mund ta pasuroni me perime, fara, bishtajore, makarona dhe në fakt gjithçka që ju vjen në mendje. thotë "valixhen plot".

Ka kaq shumë mundësi që nuk duhet të përsërisni kurrë të njëjtin kombinim, por nëse keni gjetur atë të duhurin - pse jo?

Një sallatë e thjeshtë pule mund të jetë një vakt i plotë dhe i ekuilibruar, shijen e së cilës do ta shijoni.

Sallatë me mish pule dhe marule / Foto: Francesco Perre / Panthermedia / Profimedia

Përbërësit e nevojshëm:

 • 150 g gjoks pule
 • 50 g makarona sipas zgjedhjes suaj/sallatë jeshile nëse dëshironi një version më të shëndetshëm
 • gjysmë avokado (i prerë në kubikë)
 • 1/4 kastravec i freskët (i prerë në rrumbullakët)
 • gjysmë qepë e kuqe (e prerë)
 • 5 domate qershi (të përgjysmuara)
 • 5 topa mocarela

Rreth veshjes:

 • 3/4 filxhan vaj ulliri
 • 1/4 filxhan uthull vere
 • 1 lugë çaji majdanoz i tharë
 • 2 lugë djathë parmixhano
 • 1 lugë çaji përzierje erëzash mesdhetare ose italiane
 • piper

përgatitja:

Përgatisim gjoksin e pulës dhe e presim në kubikë. Lani perimet, i prisni dhe i përzieni në një tas. Gatuani makaronat sipas udhëzimeve dhe shtojini te perimet.

Përziejmë perimet, pulën dhe makaronat dhe i hedhim dressingun e përgatitur.

Gëzuar!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës