Sainz më i shpejti në kualifikimet në Silverstone me shi

Piloti i Ferrarit Carlos Sainz/foto: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Piloti i Ferrarit, Carlos Sainz Jr zuri pole position në kualifikimet emocionuese për Çmimin e Madh të Britanisë, të mbajtur në kushte shiu në qarkun legjendar Silverstone.

Sainz zuri pole position fjalë për fjalë në sekondat e fundit të kualifikimeve, megjithëse në asnjë moment nuk ishte afër Verstappen dhe Leclerc, të cilët kishin ritmin më të mirë. Ky është gjithashtu pozita e parë pole për pilotin e Ferrarit në karrierën e tij.


Në momentet e fundit të sesionit të tretë kualifikues, në të cilin garuan 10 pilotët më të mirë, Sainz shënoi xhiron që i dha atij pole position në 1:40.983 minuta, 72 të qindtat më shpejt se Max Verstappen i Red Bull.

Charles Leclerc i Ferrarit ishte i treti më i shpejtë, 0,315 sekonda pas Sainz, ndërsa piloti i dytë i Red Bull Sergio Perez ishte i katërti.

Lewis Hamilton, Lando Norris, Fernando Alonso, George Russell, Ganyu Zhou dhe Nicholas Latifi zuri vendin e pestë deri në të dhjetën.

Çmimi i Madh i Britanisë zhvillohet të dielën nga ora 16:00.

Video e ditës