SHBA thotë se G7 ka bërë përparim shumë të mirë në përdorimin e fondeve ruse për Ukrainën

Jake Sullivan / Foto EPA-EFE/AL DRAGO / POOL

G7 ka bërë përparim "shumë të mirë" në përdorimin e fondeve të ngrira ruse për Ukrainën dhe udhëheqësit shpresojnë të arrijnë një marrëveshje sot në një samit në Itali, tha Shtëpia e Bardhë.

“Një marrëveshje pritet kur liderët, përfshirë presidentin e SHBA-së, Joe Biden, të ulen për bisedime me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky”, tha këshilltari i sigurisë kombëtare, Jake Sullivan.

“Është bërë përparim shumë i mirë në diskutimet mes delegacioneve të G7 këtu për të arritur një marrëveshje. "Ne shpresojmë që deri në kohën kur udhëheqësit të takohen sot, ne do të kemi një vizion të përbashkët," u tha Sullivan gazetarëve që udhëtonin me Biden.

Marrëveshja pritet të përfshijë një hua prej 50 miliardë dollarësh për Kievin e siguruar nga fitimet e ardhshme të interesit në 300 miliardë euro të aktiveve të bankës qendrore ruse të ngrira pas pushtimit të shkurtit 2022.

"Presidenca italiane (e Grupit të Shtatë vendeve të pasura) ka bërë një punë shumë të mirë për të sjellë të gjithë në tryezë," shtoi Sullivan.

Të gjithë sytë nga Meloni: Kryeministri italian gati të shkëlqejë në Samitin e G7

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës