SHBA shkatërruan shtatë radarë në territorin e kontrolluar nga Houthi

Policia ushtarake Houthi në një demonstratë anti-SHBA në Sana'a - foto EPA, Yahya Akhrab

Komanda Qendrore e Ushtrisë Amerikane (CENTCOM) njoftoi sot se shtatë radarë u shkatërruan në territorin e kontrolluar nga grupi militant Houthi në Jemen, si dhe një dron dhe dy dronë kamikaze detare në Detin e Kuq.

- Këta radarë i lejojnë Houthis të synojnë anijet detare dhe të kërcënojnë anijet tregtare, tha CENTCOM në një deklaratë.

Ai shtoi se grupi militant Houthi "vë në shënjestër dhe kërcënon jetën" e qytetarëve të vendeve që nuk kanë lidhje me konfliktin e Gazës, megjithëse pretendon se po vepron në emër të palestinezëve.

“Kërcënimi ndaj tregtisë ndërkombëtare, i paraqitur nga Houthi, në fakt po e bën më të vështirë ofrimin e ndihmës shumë të nevojshme për popullin e Jemenit, si dhe për Gazën”, thuhet në deklaratë.

Një marinar filipinas nga anija liberiane Tutor mbetet i zhdukur pasi anija u sulmua nga një dron kamikaze detar të mërkurën, duke shkaktuar një zjarr, tha ushtria amerikane.

Shtohet se dje u shpëtua ekuipazhi i anijes së mallrave “M/V Verbena”, të cilën Houthi-t e goditën me dy raketa të enjten në Gjirin e Adenit.

Sulmet nga grupi militant Houthi në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit filluan nëntorin e kaluar dhe ndërprenë tregtinë globale dhe grupi tha se po i kryente sulmet në solidaritet me palestinezët në luftën me Izraelin në Rripin e Gazës.

Shumë kompani të mëdha të transportit po shmangin Detin e Kuq për shkak të sulmeve të Houthi dhe dërgojnë anije që lundrojnë midis Azisë dhe Evropës në një rrugë shumë më të gjatë rreth Afrikës Jugore, gjë që ka rritur kostot e transportit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës