SHBA i frikësohet një pushtimi të mundshëm izraelit të Libanit

Liban/ Foto Elisa Gestri / ddp SHBA / Profimedia

Administrata e presidentit amerikan Joe Biden dhe zyrtarët e inteligjencës amerikane janë të shqetësuar se Izraeli po planifikon një pushtim tokësor të Libanit që mund të fillojë në fund të pranverës ose në fillim të verës nëse grupi militant libanez Hezbollah nuk detyrohet të tërhiqet nga kufiri me Izraelin përmes kanaleve diplomatike.

Duke cituar zyrtarë të paidentifikuar të administratës dhe burime të inteligjencës, CNN raportoi se bisedat për një pushtim të mundshëm tokësor nga ushtria izraelite në Liban janë aq të shpeshta saqë përmenden në konferencat zyrtare të stafit të administratës.

“Ne po punojmë me supozimin se një operacion ushtarak izraelit do të zhvillohet në muajt e ardhshëm. Jo në javët e ardhshme, por më vonë këtë pranverë”, tha një zyrtar i administratës Biden.

Ndërsa SHBA është një ndërmjetës kyç në bisedimet e vazhdueshme të armëpushimit në Gaza, administrata Biden ka zhvilluar gjithashtu bisedime paralele me zyrtarët izraelitë dhe libanezë për të krijuar një zonë tampon në Libanin jugor që do të shembet në rast të një sulmi izraelit në Liban.

“Unë mendoj se ajo që Izraeli po bën është se ata po e bëjnë këtë kërcënim me shpresën se do të ketë një marrëveshje. Disa zyrtarë izraelitë sugjerojnë se është më shumë një kërcënim në tentativë që ata mund ta shfrytëzojnë. "Të tjerët flasin më shumë për këtë si një domosdoshmëri ushtarake që do të ndodhë," tha zyrtari.

Një tjetër zyrtar i lartë i administratës Biden tha se kishte elementë në qeverinë dhe ushtrinë izraelite që e mbështetën sulmin.

“Ka një grup në rritje që thotë – le ta provojmë. "Çdo ndërhyrje mund të çojë në një përshkallëzim të madh, të madh, shkallën e të cilit ne nuk mund ta imagjinojmë," tha ai.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës